neděle, 12 leden 2020 09:11

Klavír a operní program ve Slovenské filharmonii

Autorka:

V nadcházejícím týdnu zařadila Slovenská filharmonie do programu recitál vítěze Mezinárodní klavírní soutěže J. N. Hummela a dva večery operních sborů a předeher. Na abonentních koncertech spojí síly Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor.

 

33

 

V úterý 14. ledna v sedm hodin se v Malém sále filharmonie představí slovenskému publiku klavírista Yu Nitahara. Zahraje deset variací Unser dummer Pöbel meint a Sonátu a moll Wolfganga Amadea Mozarta, polonézu La bella capricciosa Johanna Nepomuka Hummela a 1. díl Preludií pro klavír Clauda Debussyho. Japonský klavirista Yu Nitahara je vítězem 9. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže J. N. Hummela. Kromě asijských koncertních sálů vystoupil například v Concertgebouw Amsterdam nebo na Festivalu Schleswig-Holstein.

 

36

 

Pod vedením rakouského dirigenta Christopha Campestriniho chystá Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Adamem Sedlickým dva koncerty operních sborů a předeher. Zazní předehra k Beethovenově opěře Fidelio a Sbor zajatců z 1. dějství téže opery. Rozsáhlou předehru k opeře Mistři pěvci norimberští Richarda Wagnera doplní sbor z 3. dějství Silentium – Wacht auf, es nahet gen den Tag i sbory z oper Lohengrin a Tannhäuser. Koncert dovrší scény z Aidy, Othella a Nabucca od mistra operní sborové hudby Giuseppe Verdiho. Koncerty se konají v bratislavské Redutě ve čtvrtek 16. a v pátek 17. ledna od sedmi hodin.

 

35

 

Foto: Archiv SF

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.