čtvrtek, 26 prosinec 2019 08:30

Vánoční bonus z MET v kině Světozor

Autorka:

Inscenace MET Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta se mimořádně vrátí do kina. Pražský Světozor ji uvede v neděli 29. prosince od čtyř hodin odpoledne ze záznamu. V inscenaci režisérky Julie Taymor se opera stala v roce 2006 diváckým hitem a také vůbec prvním kinopřenosem z newyorské Metropolitní opery. V hlavních úlohách vystoupí Matthew Polezani coby Tamino a Ying Huang v roli jeho vyvolené Paminy. Ústřední dvojici milenců doplní Erika Miklósa v roli Královny noci a Papageno v podání Nathana Gunna. Orchestr newyorské Metropolitní opery řídí James Levine.

 

1

 

Záznam pochází z 12. Prosince 2006. Opera zazní ve zkrácené dvouhodinové verzi v anglickém znění. Na jevišti představí barvitý pohádkový svět plný nejrůznějších vizuálních efektů včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci. Kouzelná flétna W. A. Mozarta byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791 a dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů a také dramaturgové MET k ní sahají s železnou pravidelností.

 

2

 

Příštím premiérovým přenosem z Metropolitní opery bude Vojcek Albana Berga v režii Williama Kentridge. Premiéra nové inscenace, která bude navíc poprvé v HD, je na programu v sobotu 11. ledna 2020 tradičně v 18:45. Vojcek je vrcholné dílo operního expresionismu a patří k pilířům operní literatury 20. století. Berg na něm začal pracovat během první světové války a dokončil ho v roce 1922. Příběh je temnou sondou do nitra vojáka umořeného každodenním společenským zlem.

 

3

 

Foto: Aerofilms

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.