čtvrtek, 21 listopad 2019 06:30

Kühnův smíšený sbor dnes slaví 60 let

Autorka:

Kühnův smíšený sbor dnes oslaví 60 let od založení dalším koncertem, a to v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní skladby Antonína Tučapského, Terezy Surovíkové a Bohuslava Martinů. Koncert povede Jaroslav Brych, jako hosté vystoupí členové Zemlinského kvarteta, tenorista Ondřej Holub a sopranistka Barbara Solazzo. V rámci večera se také uskuteční křest prvního samostatně vydávaného CD „Celebration 60 let Kühnova smíšeného sboru“, který s ním v únoru natočila sbormistryně Lenka Navrátilová.

 

0

 

Kühnův smíšený sbor pořádá samostatné koncerty pravidelně od roku 2009, tedy už 10 let. V únoru 2019 zahájil oslavy výročí koncertem na Novoměstské radnici, kde uvedl současné autory Jana Ryanta Dřízala, Miloše Orsona Štědroně a Jakuba Dvořáčka, kteří své skladby sboru v posledních letech věnovali. Pro letošní druhý sborový koncert těleso zvolilo díla Bohuslava Martinů, výběr z jeho Českých madrigalů a kantátu Mikeš z hor, kterou v roce 1959 napsal k prvnímu koncertu tehdy nového Kühnova smíšeného sboru. Členy toho dnešního doprovodí Zemlinského kvarteto a klavíristka Lenka Navrátilová. Dále zazní In honorem vitae Antonína Tučapského, u kterého je patrná osobní vazba na zakladatele Pavla Kühna. Jeho díla sbor uváděl už v minulosti. Premiérou cyklu Nového léta vinšujem! autorky Terezy Surovíkové pak sbor pokračuje v tradici uvádění novinek soudobé české sborové literatury, což byla vždy jeho devíza.

 

1

 

CD „Celebration 60 let Kühnova smíšeného sboru“ je prvním samostatně vydávaným nosičem sboru. Obsah kopíruje únorový koncert a snoubí tak sborová a cappela díla Jana Ryanta Dřízala a Miloše Orsona Štědroně spolu s typicky jazzovou mší Jakuba Dvořáčka. V rámci koncertu se koná křest CD, jehož kmotry se symbolicky stanou současný šéfsbormistr Jaroslav Brych a hudební režisér Milan Puklický.

 

3

 

Foto: Archiv KSS

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.