čtvrtek, 21 listopad 2019 09:45

Předvánoční čas ve společnosti Bohuslava Martinů

Autorka:

V neděli začíná 25. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů. Letošní 60. výročí  úmrtí skladatele připomene vlastními i spřátelenými koncerty, ve kterých nabídne písňovou, komorní i orchestrální tvorbu. Kromě jednoho koncertu v Rakovníku se přehlídka koná v prestižních pražských sálech od 24. listopadu do 17. prosince.

 

00

 

Zahajovací koncert chystá na neděli 24. listopadu do Španělského sálu Pražského hradu Hudba hradní stáže a Policie ČR pod vedením dirigenta Václava Blahunka. Zazní Martinů „symfonický“ ve skladbě Half-Time inspirované fotbalovým zápasem, dále Ježkův Koncert pro housle a dechový orchestr s houslistou Leošem Čepickým a orchestrální skladby Václava Nelhýbela, Aarona Coplanda a Leonarda Bernsteina. Následující neděli 1. prosince je na programu koncert laureátů Soutěže Bohuslava Martinů a výběr ze soutěžního repertoáru. V pondělí 2. prosince naváže festival ve Dvořákově síni Rudolfina koncertem ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu. Filharmonický komorní orchestr a klarinetista Jan Mach zahrají díla J. V. Stamice a L. Janáčka. Od Martinů pak díla čistě pro smyčce Partitu pro smyčcový orchestr, H 212 a Serenádu č. 2 pro housle a violy, H 216.

 

11

 

Koncerty 4. a 5. prosince představí Martinů „komorního“ v podání Tria Bergerettes a Českého noneta. Oba koncerty v Sále Martinů uvedou skladatele v kontextu české i zahraniční komorní tvorby. Akademičtí komorní sólisté zahrají 6. prosince Pavoučí hostinu Alberta Roussela, u kterého Martinů studoval v Paříži ve 20. letech. Orchestr doprovodí Vladislava Borovku v Koncertu pro hoboj a malý orchestr, který český skladatel napsal ve Francii. Komorní hudba zazní 7. prosince i mimo Prahu, v Rabasově galerii v Rakovníku. Představí se laureáti loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, Trio Incendio, houslistka Eva Zrostlíková a klavírista Petr Novák.

 

2

 

Česko-americký večer ve středu 11. prosince je koncipován jako recitál houslisty Josefa Špačka a americké klavíristky Pallavi Mahidhara. Společně provedou díla George Gershwina, Antonína Dvořáka nebo Chrise Rogersona. Od Martinů zazní Sonáta č. 1 H182. Dalším českým skladatelem v programu festivalu je Viktor Kalabis, kterému bude věnován koncert 12. prosince. Iniciátorkou večera je klarinetistka Jana Černohouzová, která spolu s klavíristou Danielem Wiesnerem rozezní například Kalabisovu Sonátu pro klarinet a klavír. Lidové inspiraci bude věnován koncert 14. prosince, na kterém bude Marie Fajtová prezentovat výběr z písňové tvorby Martinů.

 

4

 

16. prosince provedou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Martin Kasík a Tibor Adamský Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, který Martinů dokončil těsně před válkou.  Zazní též díla Antonia Vivaldiho a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Dny Bohuslava Martinů zakončí koncert 17. prosince pořádaný k výročí třiceti let demokracie a patnácti let členství ČR v EU ve spolupráci s festivalem České doteky hudby. Violoncellista Václav Petr se ujme sólového partu 2. violoncellového koncertu Bohuslava Martinů, mezzosopranistka Eva Garajová přednese Cigánské melodie Antonína Dvořáka. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit Zsolt Hamar.

 

66

 

Festival udělí i Pamětní medaile za šíření skladatelova díla dirigentu Liboru Peškovi a opernímu režisérovi Václavu Věžníkovi. Prof. Věžník na Martinů vzpomíná: „Instinkt ho vedl správným směrem k fantazii, pravdivosti a především k humoru. Patřil k těm geniům hudebního nebe, kteří svoji velikost a dramatičnost potvrzovali také svojí tvorbou veseloherní, jejíž nápaditost a vynalézavost je základem divadelního projevu.“

 

Foto: Archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.