pondělí, 18 listopad 2019 14:00

Musica Pura představí Ostravě lidovou tvorbu

Autorka:

Barokní show, etnojazzové variace a inspiraci folklorem nabízí program hudebního festivalu Musica Pura. Přehlídka prezentuje především lidovou hudbu a lidové písně v podání domácích i zahraničních profesionálů. Koná se od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu v Domě kultury města Ostravy.

 

3

 

Zahájení letošního pátého ročníku s názvem „Folklorní inspirace“ se chystá na čtvrtek 21. listopadu od sedmi hodin. Představí domácí folkloristy všech generací sdružené do rezidenčního tělesa Ostrava Cimbalom Orchestra a Ostrava Cimbalom Youth Orchestra. V průběhu večera zazní hudba Moravského Slovácka a Slovenska a repertoár, který připomene výročí tzv. Guberniální sbírky z roku 1819. Ke zpěvačce Gabriele Vermelho a hráči na jednodírkovou beskydskou píšťalu Marianu Friedlovi se přidá Ensemble Flair se zpěvačkou Klárou Blažkovou.

 

2

 

Druhý program přenese v pátek 22. listopadu posluchače do prostředí anglických krčem 17. století. Norský houslista Bjarte Eike a jeho spoluhráči z Anglie a Norska Barokksolistene připravili z lidových písní svých zemí interaktivní pásmo plné jevištní improvizace.

Sobotu věnuje festival etnojazzovým variacím s romským témbrem v podání členů PaCoRa trio a NBS trio. Závěr festivalu pak proběhne netradičně v neděli odpoledne. Kromě děl Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho zazní v podání uměleckého ředitele festivalu Jana Rokyty, houslisty Miloše Valenty a jeho barokního orchestru Solamente Naturali lidová hudba z Uher, Slovenska, hudba kuruckých bojovníků i ze dvora otománského sultána.

 

7

 

11

 

Foto: Archiv Musica Pura

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.