pondělí, 18 listopad 2019 08:41

Výstava Časosběr ukáže rekonstrukci Janáčkova divadla

Autorka:

Dnešní vernisáž a následně výstava nazvaná Časosběr, která bude přístupná až do 17. prosince, připomene rekonstrukci Janáčkova divadla v Brně. Včera uplynul přesně rok od znovuotevření této největší divadelní budovy v České republice a jedné z největších v Evropě po náročné generální opravě. Průběh prací celou dobu dokumentoval fotograf Vladimír KIVA Novotný.

 

2

 

Dnešní vernisáž se koná ve Velkém foyer Janáčkova divadla od 17 hodin a její součástí bude jednak projekce krátkého dokumentu o historii a architektuře Janáčkova divadla a navíc pro zájemce možnost komentované prohlídky zákulisí. Od zítřka pak bude výstava k vidění vždy hodinu před začátkem představení.

Janáčkovo divadlo bylo otevřeno 2. října 1965, tedy před více než 50 lety. Za celou dobu provozu pak v něm neproběhla žádná generální rekonstrukce. Opravovalo se, ale byly to vždy spíš práce udržovací, což se samozřejmě projevilo na opotřebovaném technickém stavu, nicméně divadlo bylo postaveno natolik poctivě, že drželo ještě celkem slušně pohromadě. Budova patří k tomu nejkvalitnějšímu, co bylo v Brně postaveno po druhé světové válce. Naštěstí nebyly realizovány experimenty socialistického realismu, ale přednost dostal projekt, který je hrdou ukázkou tzv. „Bruselského stylu“ přelomu 50. a 60. let 20. století.

 

0

 

Generální rekonstrukce se týkala zejména interiéru, především zázemí pro zaměstnance divadla, jako jsou šatny, zkušebny a dílny. Byly odstraněny nevhodné úpravy z let minulých a práce uvedly do původního stavu nadčasový interiér, který vytvořil významný brněnský architekt prof. Ivan Ruller. Z tohoto pohledu se také jedná o jednu z nejšetrnějších rekonstrukcí poválečné architektury, která byla v ČR provedena.

 

3

 

Vladimír Kiva Novotný (narozen 1977) je brněnský fotograf, věnující se širokému spektru fotografie, od portrétu, přes lisfetyle fotografie, až po foto architektury nebo divadelního plakátu. Je externím pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, který také sám vystudoval. Dlouhodobě spolupracuje s Divadlem Na zábradlí nebo Národním divadlem Brno.

 

Foto: NDB, Fb Vladimír KIVA Novotný

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.