středa, 02 říjen 2019 10:00

Oceněný film o Jiřím Bělohlávkovi od zítřka v kinech

Autorka:

Česká kina od zítřka nabídnou snímek Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ režiséra Romana Vávry a kameramana Miroslava Janka. Premiéru měl minulý týden v rámci mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha a hned zaznamenal úspěch, získal ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Dokument vytvořily v koprodukci Česká filharmonie a Česká televize.

 

6

 

„Dva roky jsme s kamerou sledovali Jiřího Bělohlávka při práci s Českou filharmonií, v intimním kontaktu s jeho nejbližšími přáteli, například malířem Jiřím Vovsem, kolegy Semjonem Byčkovem a Simonem Rattlem, bývalými studenty a posléze přáteli Jakubem Hrůšou či Tomášem Hanusem, ale především s jeho nejbližším spolupracovníkem, generálním ředitelem filharmonie Davidem Marečkem, který jej ‚vrátil‘ do Česka a do Rudolfina,“ říká režisér Roman Vávra a upřesňuje: „Co se záměru a filmového výrazu týče, nejde o klasický životopisný portrét, spíše o zachycení významné a bohužel i závěrečné etapy umělce při jeho práci a přemýšlení o ní a o životě, troufám si říci, na jeho vrcholu. Významnou složkou filmu je samozřejmě hudba, kterou Jiří Bělohlávek miloval a kterou svým mistrovstvím popularizoval po celém světě.“

 

3

 

Dokument zachycuje bývalého šéfdirigenta a uměleckého ředitele České filharmonie na pozadí zkoušek, koncertů, rozhovorů a úvah, ale i v dosud nezveřejněných archivních záběrech. Divákům přibližuje osudový vztah Jiřího Bělohlávka k České filharmonii a přináší svědectví o jeho celoživotní vášni a oddanosti hudbě i své profesi. Roman Vávra film natáčel po dva roky ve 120. a 121. sezoně České filharmonie. Pozornost věnoval mimo jiné koncertu k sedmdesátým narozeninám Jiřího Bělohlávka a také přípravě Dvořákovy Stabat Mater, která zároveň zazněla i při posledním loučení s legendárním dirigentem v Rudolfinu 18. června 2017 pod taktovkou Jakuba Hrůši. Sólové party tehdy přednesli Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a Jan Martiník, zpíval Pražský filharmnický sbor.

Dokument vyvolal silné vzpomínky a emoce nejen před týdnem ve velkém sále Nové scény Národního divadla, ale už před rokem při jeho předpremiéře, která se konala pro odbornou veřejnost v kině Lucerna. Víc zachycuje naše tehdejší ReflexePlus.

 

 

Foto: Archiv České filharmonie

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.