úterý, 24 září 2019 10:05

Zítra začíná 56. Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Autor:

Prostory Národního divadla budou od zítra hostit 56. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Přehlídka je čtyřdenní kulturní událostí, která umožňuje širší poznání televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů nejen z české, ale i světové produkce, a to prostřednictvím soutěže, promítání, videotéky a odborných setkání. Soutěžní snímky, jejichž základní podmínkou je umělecká úroveň pořadu, jsou rozděleny letos nově do tří kategorií - Dokumenty o hudbě, tanci a divadle, Záznamy inscenačního umění a Záznamy hudebních pořadů. Nebudou chybět dokumenty, které mapují život takových osobností jako Jiří Bělohlávek, Jiří Kylián nebo Adam Plachetka.

 

0

 

Ještě před samotným oficiálním zahájením festivalu bude zítra v historické budově Národního divadla od 19:00 hodin k vidění balet Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského. Půjde o partnerské představení Zlaté Prahy a na scéně vystoupí sólisté a sbor Baletu Národního divadla, studentky Taneční konzervatoře Hl. města Prahy a děti z Baletní přípravky Národního divadla. Orchestr Státní opery bude řídit Václav Zahradník. Od 20:20 hodin pak bude Nová scéna patřit slavnostnímu zahájení festivalu, a sice s podtitulem Ladies Music Night. Během slavnostního večera vystoupí sopranistky Martina Janková a Kateřina Kněžíková, houslistka Olga Šroubková, violoncellistka Terezie Kovalová, harfistka Kateřina Englichová, varhanice a klavíristka Katta, hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková, skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice​ Vladivojna La Chia a mimořádně talentovaná devítiletá klavíristka Klára Gibišová. Zmíněné dámy a slečny bude doprovázet komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra.

 

1

 

„Speciální projekce letos přinesou značnou dávku napětí. Čtvrteční – úvodním snímkem totiž není nic jiného než gangsterské vystoupení Poslední večeře tanečního souboru DekkaDancers. Nespoutanému tanci, který představení o vraždících kuchařích, tajných agentech a smrtící kráse ruských baletek provází, dodává jedinečnou atmosféru autentická hudba i zpěv,“ uvádí organizátoři. Film režíroval Gustav Skála. Na stejném místě – v provozní budově Národního divadla (vstup z piazzetty ND) se budou promítat i ostatní filmy festivalu. Další čtvrteční speciální projekcí bude dokument o třetí účasti jabloneckého dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! na "olympiádě" amatérských pěveckých sborů World Choir Games. Součástí vyprávění je i portrét Tomáše Pospíšila, který sbor vede od jeho založení v roce 2005 (režie Jan Mudra). Klasické hudbě se bude věnovat i další projekce plánovaná od půl druhé odpoledne, Granados – život a smrt. Dokumentární film v režii Španělky Arantxy Aguirre o hudebním skladateli a jednom z největších klavíristů přelomu 19. a 20. století Enrique Granados Campiñovi vypráví biografický příběh umělce s citlivou povahou, který zemřel za tragických okolností během první světové války. „Dokument o rodině Pěruškových, kde se snoubí láska k hudbě, ke sportu, víra a rodinná soudržnost prakticky projevovaná při péči o mentálně nemocnou sestru. Jan Pěruška je profesor hry na violu v pražské AMU. Jeho umění je zachyceno na víc než 100 CD a 450 rozhlasových a TV nahrávkách. Jeho žena Marcela hrála na violoncello v Československém komorním orchestru, pak v souboru Pražští madrigalisté. Dnes se stará o dceru Aničku, která se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku. Synové Jan, Matouš a David jsou úspěšní hudebníci, ale také náruživí sportovci,“ zvou k dalšímu příspěvku v režii Maxmiliána Petříka pořadatelé.

 

13

 

Balet Národního divadla připravil pro loňské oslavy vzniku republiky mimořádnou premiéru s názvem Kylián – mosty času. Tímto projektem důstojně podpořil nejen toto významné výročí, ale také vzdal hold slavnému českému rodákovi, choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který se nepochybně stal ikonou světového tance. Komponovaný večer představil divákům čtyři opusy – Žalmovou symfonii, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců. I tento dokument z dílny Martina Kubaly bude možné na festivalu shlédnout, a to ve čtvrtek od 15:45 hodin. Na své si přijdou i fanoušci nejsvobodnějšího hudebního žánru. Od půl šesté se na plátně objeví ochutnávka Příběhů českého jazzu – pořadu Aleše Opekara zaměřeného na nosné momenty z jazzové historie, které autoři zasadili do společenského i historického kontextu. Čtvrteční přehlídku speciálních projekcí pak uzavře pátý díl dokumentárního cyklu Národní divadlo, v němž režisér Aleš Kisil zaznamenal vzlety i pády naší první divadelní scény.

 

4

 

Od půl osmé pak přijde na řadu očekávaná premiéra dokumentárního filmu Romana Vávry o Jiřím Bělohlávkovi s názvem Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ To už ale na Nové scéně Národního divadla. „Režisér Roman Vávra vytvořil hluboký, poutavý příběh Jiřího Bělohlávka v posledních letech jeho životní a umělecké pouti. Přiblížil dirigentovu moudrost, vyzrálost, mistrovství a schopnost empatie. V dokumentu pak dominuje režisérova tvůrčí upřímnost ve vykreslení člověka, který v České filharmonii zanechal hlubokou stopu,“ uvádí festival.

 

9

 

V pátek se na Nové scéně od 18:30 hodin bude promítat slavnostní premiéra filmu Martina Kubaly Jeden rok v životě Jiřího Kyliána. Právě v tomto roce se světově uznávaný choreograf stal členem francouzské Akademie krásných umění v Paříži (Académie des Beaux-Arts). Je třetím Čechem, který toto ocenění obdržel od založení Akademie roku 1816, a zároveň prvním členem této instituce, pro kterého byl zařazen nový obor choreografie mezi krásná umění (informovali jsme zde). Jiří Kylián patří k nemnoha cizincům, kterým se této pocty dostalo. Dalším partnerským představením bude od 19:00 hodin opera Láska ke třem pomerančům Sergeje Prokofjeva, a to v provedení sólistů, sboru a orchestru Opery Národního divadla pod vedením britského dirigenta Christophera Warda. Ve 20:00 hodin pak přijde na řadu na Nové scéně projekce dokumentu s názvem Adam Plachetka, cesta na vrchol. „Dokument během několika let zaznamenává současnou kariéru mladého umělce, operního pěvce – basbarytonisty Adama Plachetky. Společně s ním se podíváme do nejprestižnějších operních a koncertních síní po celém světě, jako je Lyric Opera v Chicagu, Metropolitní opera v New Yorku nebo Salzburský festival. S pěvcem se setkáme na scéně pražského Národního divadla i v jeho stálém angažmá ve Vídeňské státní opeře. Dokumentární film mapuje neustálý „běh“ Adama Plachetky z jednoho kontinentu na druhý a ze scény na scénu. Nebudeme ochuzeni ani o pohled do soukromého života Adama Plachetky jako starostlivého otce a manžela. Dokument byl natočen v letech 2015 až 2018,“ přibližují film pořadatelé.

 

14

 

Celodenní kulturně-zábavní program Zlatého dne Zlaté Prahy proběhne v sobotu 28. září od 11:00 hodin na Náměstí Václava Havla u Národního divadla. Pro návštěvníky bude připravena pestrá náplň střídající taneční i hudební ukázky, vystoupení a workshopy. Slavnostní předávání cen 56. MTF Zlatá Praha pak proběhne večer od 20:20 hodin. Jak pořadatelé informují, festival Zlatá Praha, který je mimo jiné významnou součástí image České televize, patří k nejprestižnějším událostem svého druhu a jeho závěrečný večer má vždy ambici nabídnout také kvalitní a jedinečný program v duchu festivalové tematiky. Závěrečné předávání cen se už tradičně uskuteční na Nové scéně Národního divadla a Česká televize ho odvysílá v přímém přenosu. V programu letošního závěrečného večera vystoupí  špičky českého umění – zatančí Andrea Kramešová, dlouholetá sólistka Národního divadla i světových baletních scén, nebo členové uměleckého souboru Laterny Magiky, také protagonisté nového cirkusu The Losers, mezzosopranistka Ester Pavlů, houslistka Hana Kubisová a harfistka Jana Boušková či ženské vokální a cappella kvarteto Slavonics. Příjemným osvěžením večera budou mladí tanečníci ze souboru Balet Praha Junior a fenomenální desetiletá dvojčata Alex a Maxim Šestákovi, kteří zahrají na saxofon a klavír jazzovou skladbu. Ze snímků přihlášených producenty a televizními společnostmi z celého světa vybere pětičlenná mezinárodní porota ty nejlepší – tedy nejen hlavního vítěze, který získá Grand Prix, soutěžit se bude i o České křišťály. Během slavnostního večera bude dále uděleno i několik speciálních cen: Cena České televize, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Speciální cenu za celoživotní dílo na Zlaté Praze udělí už poněkolikáté Evropská vysílací unie a Hudební a mediální centrum IMZ. Ceny v podobě křišťálových „tanečnic“ na slavnostním ceremoniálu předají zástupci MHMP, MKČR, zástupci České televize a kulturních a partnerských institucí. Festivalová ocenění pro Zlatou Prahu tradičně připravuje umělecká sklárna Moser. Moderovat budou Petra Křížková a Jiří Vejvoda.

 

8

 

 

Foto: archiv festivalu

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.