čtvrtek, 19 září 2019 08:45

Pět posledních koncertů letošní Dvořákovy Prahy: Opera, dva klavírní recitály a dva symfonické koncerty

Autor:

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha pomalu vrcholí. Dnes večer nabídne výjimečnou událost, koncertní verzi raného díla z odkazu Antonína Dvořáka, první podobu opery Král a uhlíř. Od zítřka do pondělí pak ještě čtyři koncerty. Klavírní recitály budou mít Boris Giltburg a Ivo Pogorelich. Ještě jednou vystoupí Česká filharmonie a jako její host tentokrát houslista Renaud Capuçon. Závěrečný koncert bude potom v režii Estonského národního symfonického orchestru pod taktovkou Neeme Järviho.

 

5

 

Dnes na Dvořákově Praze zazní operní unikát, a sice od 19:00 v Rudolfinu. Půjde o Dvořákovo první zhudebnění libreta Král a uhlíř, jehož původní rukopisný materiál byl letos iniciativou Akademie klasické hudby zdigitalizován. Jedná se o prakticky zapomenuté operní dílo z Dvořákova raného období, které nebylo za jeho života nikdy uvedeno. Svého prvního a zároveň i posledního nastudování se dočkalo roku 1929 v Národním divadle. Úkolu vzkřísit zapomenutou partituru k životu se ujme plejáda předních operních sólistů, Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Roman Hoza, Jozef Benci, Lucie Hilscherová, Josef Moravec, Dana Burešová, Jana Sibera, Jan Šťáva, Ondřej Koplík a Michal Onufer, Pražský filharmonický sbor a Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který v čele s dirigentem Tomášem Braunerem na zkouškách projevil značnou trpělivost a pomohl srovnat kolize mezi záznamy v partituře a v digitalizovaných partech. 

V pátek a v neděli bude Dvořákova síň od 20:00 hodin místem recitálů dvou klavírních velikánů. Zítra tam vystoupí izraelský klavírista ruského původu Boris Giltburg a představí se festivalovému publiku souborným provedením Lisztových Transcendentálních etud, které patří mezi největší interpretační výzvy světové klavírní literatury. „Podobně náročným úkolem je i cyklus třinácti preludií Sergeje Rachmaninova, jednoho z největších klavírních virtuosů historie a autora, který dokázal ve svých dílech jedinečně v úplnosti představit krásu klavírního zvuku,“ doplňuje dramaturgie festivalu. V neděli pak bude Rudolfinum patřit slavnému chorvatskému klavíristovi Ivo Pogorelichovi. „Recitál klavíristy Ivo Pogoreliche patří k nejočekávanějším událostem letošní Dvořákovy Prahy. „Enfant terrible“ světových pódií, považovaný za jednoho nejoriginálnějších klavíristů současnosti, představí svou brilantní klavírní techniku a osobitý interpretační přístup na stylově značně rozmanitém repertoáru široce rozkročeném od barokního mistra Johanna Sebastiana Bacha přes jednu z formálně dokonalých klavírních sonát Ludwiga van Beethovena a melancholickou hudební řeč Fryderyka Chopina až po jedno z klíčových děl moderny z pera Maurice Ravela. Od koncertu Ivo Pogoreliche si lze slibovat zážitek, na jaký se nezapomíná,“ zve na koncert festival.

 

2

 

Poslední letošní festivalový koncert České filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem je na programu ve Dvořákově síni v sobotu od 20:00 hodin. „Zaměření letošního ročníku festivalu na dílo Dvořákova přítele a uměleckého příznivce Petra Iljiče Čajkovského vrcholí koncertem, na němž zazní dva velké skladatelovy opusy patřící ke špičkám jeho tvorby. V Houslovém koncertu D dur se představí další člen skvělého interpretačního rodinného „klanu“, houslista Renaud Capuçon, mj. držitel nejvyššího francouzského státního vyznamenání Rytíř čestné legie za zásluhy v oblasti kultury. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem pak koncert završí jedním z největších symfonických děl všech dob, Čajkovského emocionálně strhující Patetickou symfonií,“ doplňují pořadatelé.

 

1

 

Závěr letošní Dvořákovy Prahy bude v pondělí v Rudolfinu od 20:00 hodin patřit proslulému estonskému dirigentovi a nestorovi dirigentské dynastie Neeme Järvimu. Ten s Estonským národním symfonickým orchestrem představí festivalovému publiku u nás méně známou hudbu svého krajana Heino Ellera (symfonickou báseň Úsvit) a také proslulé dílo severské provenience - Houslový koncert d moll Jeana Sibelia. Sólového partu se zhostí významná skotská houslistka Nicola Benedetti. „Úplnou tečku za letošním festivalem udělá „Romantická“ čtvrtá symfonie Antona Brucknera, Dvořákova současníka, s nímž jej pojila hluboká víra, nacházející svůj odraz i v hudebním odkazu,“ doplňuje závěrečný program mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha.

 

4

 

6

 

00

 

Foto: MHF Dvořákova Praha

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.