sobota, 14 září 2019 18:00

Sedmý ročník Kultury v srdci Prahy letos nabídne šest koncertů

Autor:

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách je spolek působící při Pražské konzervatoři. Už posedmé pořádá festival Kultura v srdci Prahy, který se uskuteční v Koncertním sále konzervatoře na Praze 1. Představí se na něm mladé hudební naděje společně s významnými domácími a zahraničními umělci i soubory a také dojde ke spolupráci s dalším mezinárodním festivalem. Zahajovací koncert se uskuteční v úterý 17. září od 19:00 hodin a pod patronací Velvyslanectví spojených států mexických bude patřit klavíristům. Předvede se renomované Duo Petrof ve složení Anatoly Zatin a Vlada Vassilieva a Duo Beruška s českými talenty Marií Šumníkou a Přemyslem Berkou.

 

JZHCpozvankaFestival-v-srdci-Prahy2019002final

 

„V programu bude zastoupen Franz Schubert, Doug Opel, Tomás León i kompletní Musorgského cyklus Obrázky z výstavy,“ prozrazuje zástupce ředitele Pražské konzervatoře, akordeonista Ladislav Horák a zve na další z řady koncertů: „Barokní orchestr v pondělí 23. září s dirigentem Jakubem Kydlíčkem nabídne v programu Baroko naoko výhradně skladby J. S. Bacha, a to čtvrtý Braniborský koncert, kantátu Pojď spasiteli pohanů či cembalový sólový koncert i dvojkoncert. Sólisty budou naše přední cembalistka Edita Keglerová a její žáci z Pražské konzervatoře.“ V rámci festivalu také bude nadějnými pěvci a herci mladé generace provedena opereta Čardášová princezna za doprovodu orchestru v režii operetního specialisty Zbyňka Brabce. Tato nejhranější zpěvohra Emmericha Kálmána je naplánována na čtvrtek 10. října.

 

1

 

Po česku je název tradičního společného koncertu renomovaného souboru a jeho následovníků. Právě tato prezentace na jednom pódiu návštěvníky čeká v úterý 5. listopadu, kdy se představí České trio ve složení Dana Vlachová - housle, Miroslav Petráš - violoncello a Milan Langer - klavír a jejich nástupci Michaela Pondělíčková, Filip Halečka a Anna Gaálová v ryze českém programu.

 

konzerva

 

„Po dvou letech také dochází opět k propojení s Mezinárodním festivalem koncertního melodramu. Výsledkem bude Pocta Foersterovi, na které kromě tohoto jubilanta a někdejšího pedagoga konzervatoře zazní i hudba Mahlerova. Mimořádné představení spojí mladé recitátory z hereckého oddělení konzervatoře a zpěvačku Barboru Poláškovou s hráči Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Jiřího Petrdlíka. Koncert v režii Věry Šustíkové se bude konat v neděli 8. prosince,“ představuje mimořádný projekt Ladislav Horák. Závěrečný program v úterý 17. prosince bude se zahraniční účastí, a to s portugalským kytaristou Eudorem Gradem. V propojení se sborem Punkt se sbormistryní Alenou Jelínkovou zazní slavná skladba Maria Castelnuova-Tedesca Romancero Gitano. V první části se představí i čeští talentovaní kytaristé.

 

zvr

 

Foto: Pražská konzervatoř

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.