neděle, 08 září 2019 09:00

Svatováclavský hudební festival dnes s francouzskou duchovní hudbou, v týdnu s barokní Evropou a vlámským klasicismem

Autor:

Dnes na Svatováclavském hudebním festivalu, který se odehrává na Ostravsku, vystoupí PKF – Prague Philharmonia. V kostele Panny Marie v Ostravě – Mariánských horách nabídne od 17:00 hodin Faurého Requiem a Cantique de Jean Racine a Poulencovo Gloria G dur pro soprán, sbor a orchestr. Sólisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jakub Kettner, spolu s nimi zazpívá Český filharmonický sbor Brno. a PKF – Prague Philharmonia Koncert bude řídit francouzský dirigent a flétnista Philippe Bernold. Zítra a pozítří (evangelický kostel v Orlové a kostel sv. Jakuba Staršího v Ostravě – Plesné) od 18:00 hodin vystoupí na koncertech s podtitulem „Cesta z Itálie do Anglie“ mezzosopranistka Helena Poczykowska, flétnista Peter Holtslag a cembalista Carsten Lohff. Středa a čtvrtek pak bude patřit jednomu z hlavních hostů festivalu, přijede belgický soubor Terra Nova Collective s dirigentem a renomovaným klarinetistou Vladem Weverberghem.

 

3

 

„Mezinárodně uznávaný nizozemský flétnový virtuóz Peter Holtslag, věhlasný pedagog Královské hudební akademie v Londýně a Hochschule für Musik und Theater v Hamburgu, se svým triem podnikne hudební výlety z prosluněné Itálie přes Německo až po mořeplaveckou Anglii. Zlatým středem programu se stanou výrazově i technicky náročné Telemannovy Fantazie, ovlivněné italským i francouzským proudem, které zazní na barokní zobcovou flétnu či flauto traverso. Stezkami myšlenkových map Bacha či Händela projdeme pomocí pěveckého kompasu půvabné polské mezzosopranistky Heleny Poczykowské,“ zvou na koncerty pořadatelé.

 

8

 

Středa a čtvrtek budou patřit opět stejnému projektu, a to poprvé v 19:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci a podruhé od 18:00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Opavě. „Zásadní zahraniční host festivalu, belgický soubor Terra Nova Collective s dirigentem a renomovaným klarinetistou Vladem Weverberghem přijíždí na SHF vůbec poprvé. Díky tomuto dirigentovi-badateli s velkou vášní pro objevování neprávem zapomenutých vlámských skladatelů máme jedinečnou možnost slyšet symfonii předního skladatele poloviny 18. století van Maldera psanou v galantním stylu. Van Maldere tak bude čelit Mozartově genialitě v rámci jeho koncertu psaného pro unikátní basetový klarinet. Poutavý program zakončí Amadeův předchůdce Faber s jeho zřejmě nejzajímavější a hudebně nejpřitažlivější mší Marie Nanebevzaté,“ doplňuje dramaturgie. Na koncertech vystoupí ještě smíšený sbor Ars Brunensis se sbormistrem Danem Kalouskem.

 

7

 

Ve čtvrtek je na prgramu ještě jeden festivalový koncert, a to od 18:00 hodin v kostele sv. Václava - Velká Polom. Program s podtitulem „Stylus Phantasticus“ – virtuozní programní hudbu 17. století přednesou Lenka Torgersen – barokní housle, Hana Fleková – viola da gamba, Jan Krejča – theorba a Jordan Fumado Jornet – cembalo. „Absolutní interpretační špička ve hře na barokní housle Lenka Torgersen přiváží ryze mistrovský recitál. Metou všech těchto technicky velice náročných skladeb je dosáhnout co nejvěrnější imitace lidských a zvířecích hlasů. Program zakončí Sonata Representativa kroměřížského barokního skladatele a houslového virtuóza Bibera, který v ní dokonale napodobil zpěv slavíka, kvákání žáby, hlas slepice, kohouta či kočky,“ doplňuje festival. 

 

4

 

2

 

5

 

6

 

Foto: Archiv festivalu

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.