středa, 04 září 2019 08:15

Audite Organum zítra: Pavla Salvová a Jan Rotrekl

Autor:

Další koncert Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum bude ve čtvrtek patřit dvěma českým varhaníkům – Pavle Salvové a Janu Rotreklovi. Oba mají společného jmenovatele - studovali u ředitelky festivalu a titulární varhanice u sv. Jakuba Ireny Chřibkové. V bazilice od 19:00 hodin zahrají díla Jana Dismase Zelenky, Arvo Pärta, Antonína Rejchy, Jehana Alaina, Césara Francka, Oliviera Messiaena a Denise Bédarda , dvě z nich na čtyři ruce.

 

4

 

Festival oba varhaníky představuje takto: Pavla Salvová pochází ze Svitav z hudební rodiny. Na varhany začala hrát nejdříve pod vedením svého otce a potom dále pokračovala u Ireny Chřibkové v Praze. Je laureátkou Soutěže mladých varhaníků v Opavě a soutěže Organum Regium v Pardubicích. Na Královské akademii v Londýně nastoupila do třídy Susan Landale. Za své vynikající studijní výsledky obdržela opakovaně stipendium. V Londýně působila jako regenschori v Christ Church, Crouch End a získala i dvě první ceny v interpretačních soutěžích (Henry Richards Prize, Eric Thiman Prize). Magisterský diplom obdržela na AMU v Praze u Josefa Popelky. Účastnila se interpretačních kurzů u Lionela Rogga, Daniela Rotha, Stefana Engelse a Bine Katrine Bryndorf. Vystupuje na koncertech v České republice a ve Velké Británii. V německém Neresheimu se podílela na živém natáčení nešpor rozhlasem BBC a na natáčení CD „Welte restored“ na historických varhanách v anglickém hrabství Kent. Také se představila jako hráčka na harmonium v Queen Elisabeth Hall. Působí jako varhanice a pedagožka na Berounsku. Spolupracuje se zpěváky a instrumentalisty.

 

3

 

Jana Rotrekla už delší dobu v rovnováze hra na varhany a chemie. První varhanické vzdělání získal u Ireny Chřibkové v ZUŠ Klementa Slavického. Pod jejím vedením se stal vítězem Soutěže mladých varhaníků v Opavě a opakovaně laureátem soutěže Organum Regium v Pardubicích. S vyznamenáním absolvoval studium hry na varhany ve Francii u Erica Lebruna na konzervatoři v Saint-Maur-des-Fossés. V letech 2010−2014 pokračoval ve Vídni na Universitě hudby a umění ve třídě Martina Haselböcka. Zúčastnil se mistrovských kurzů u Martina Sandera, Luigi Ferdinanda  Tagliaviniho a Piera Damiana Perettiho. Sólově vystupuje v České republice, na Slovensku, v Německu, Francii, Rakousku, Rusku a Finsku. Jeho repertoár zahrnuje závažná díla od renesance po hudbu 21. století s důrazem na hudbu současnou. Provedl např. cyklus Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce a v rámci festivalu soudobé hudby Wien Modern uvedl v premiéře varhanní skladby rakouského skladatele Friedricha Cerhy. V roce 2012 obdržel diplom s vyznamenáním v oboru fyzikální chemie na VŠCHT v Praze a od roku 2013 pokračuje v doktorském studiu na Ústavu chemických procesů AV ČR.

 

svJakub2

 

2

 

Foto: archiv Audite Organum

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.