pátek, 23 srpen 2019 10:00

Collegium 1704 a Bachova Mše h moll na konci prázdnin, tentokrát ve Vézelay

Autor:

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se sólisty a uměleckým vedoucím Václavem Luksem za sebou mají úspěšný a zcela vyprodaný koncert ve věhlasné Elbphilharmonie v Harmburku. V rámci Šlesvicko-holštýnského hudebního festivalu tam 6. srpna zahráli Bachovu Mši h moll. Teď dílo zazní v jejich podání ještě jednou, a to v burgundském Vézelay, kde půjde o závěrečný koncert 20. ročníku festivalu Rencontres Musicales de Vézelay. Na programu je koncert v Basilique Sainte Marie-Madeleine v neděli v 16:00 hodin. Sólisty budou sopranistky Hana Blažíková a Tehila Nini Goldstein, kontratenorista Alex Potter, tenorista Václav Čížek a basisté Tomáš Král a Felix Schwandtke. 

 

12

 

Soubor k Bachově mši a její interpretaci dodává: „Již její první vydavatel Hans-Georg Nägeli označil mši za „největší hudební umělecké dílo všech dob a národů“. Nepřekonatelná kvalita tohoto kolosálního díla fascinuje hudebníky a posluchače více než 250 let. Právě bezmezná úcta a provozní zvyklosti tradující se z dob romantismu působí jako klapky na očích, které brání podívat se na mši nezaujatě a bez předsudků. Přestože univerzální interpretační pravdu nelze objevit, Collegium 1704 na toto geniální dílo nahlédne beze strachu, avšak s pokorou a ukáže jeho nádherné živoucí barvy bez nánosu patiny interpretační tradice.“ 

 

2

 

Festival Rencontres Musicales de Vézelay se koná každý rok na konci srpna a věnuje se zejména vokálnímu umění. Organizátoři do čtyř dnů vměstnají 14 koncertů, jde tedy o velmi intenzívní nabídku hudebních setkání. Dramaturgie festivalu zve k provádění duchovní hudby nejlepší evropské soubory a do programu zařazuje hlavní díla klasického repertoáru i zapomenuté, neznámé nebo zřídka prováděné skladby od renesance až po současnost. Koncerty se konají v bazilice Sainte Marie-Madeleine ve Vézelay a v kostelích v sousedních vesnicích. Uměleckým ředitelem Rencontres je Pierre Cao, dirigent orchestru v Lucemburku a také sboru Arsys Bourgogne. Tento soubor sídlí ve Vézelay a každoročně vystupuje na jednom nebo dvou koncertech festivalu. Rencontres Musicales de Vézelay také nabízí neformální a přátelské hudební okamžiky v kouzelných středověkých ulicích. Těmi jsou bezplatné koncerty (vokální jazz, world music atd.) a muzikologické přednášky, stejně jako příležitosti ochutnat místní vína. Kromě toho festival pořádá kurzy pro děti a workshopy pro studenty dirigování na konci jejich studia. Účast návštěvníků festivalu neustále roste, Rencontres nyní vítá na svých koncertech více než 6000 milovníků hudby z celé Evropy.

 

21

 

20

 

1

 

22

 

23

 

Foto: Archiv festivalu

 

 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.