neděle, 28 červenec 2019 20:55

20. ročník Festivalu Špilberk nabídne operu, lehkou múzu, klezmer, dva kinokoncerty i filmovou hudbu

Autor:

Už po dvacáté se letos uskuteční Festival Špilberk, proběhne od 14. do 22. srpna. Řadu koncertů zahájí jedenadvacetiletá sopranistka Patricia Janečková, absolutní vítězka soutěže Talentmania, která si připravila árie z oper a operet, například od Hectora Berlioze, Franze Lehára, Jacquese Offenbacha nebo od Antonína Dvořáka. „Pod taktovkou Risto Joosta ji doprovodí náš orchestr. O pár dní později program zopakujeme na velkém open air koncertu v Berlíně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

 

Patricia-Janeckova

 

Dále na festivalu zahrají The Klezmatics, světová legenda klezmeru. „Můžeme se těšit na vynikající koncert, kapela totiž získala v roce 2006 ocenění Grammy,“ zdůraznil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. V názvu skupiny, která vznikla v roce 1986, se skrývá narážka na tehdy známou punkovou kapelu Plasmatics„A něco z punkově neortodoxního přístupu v sobě tvorba The Klezmatics zcela jistě má. Ostatně řada jejich písní má politický podtext, mnohé varují před nebezpečím zneužívání náboženství k šíření nenávisti, jiné se týkají například homosexuality nebo pocitů navozených marihuanou. Jejich poslední studiové album z roku 2016 Apikorism/Heretics je věnováno všem heretikům, zpochybňovačům velkých pravd,“ řekl muzikolog Matěj Kratochvíl.

 

The-Klezamtics

 

Třetí koncert připomene režiséra Miloše Formana. Zazní hudba z jeho filmů Valmont, Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Ragtime, Amadeus, Muž na Měsíci, Přelet nad kukaččím hnízdem a Vlasy. Skladby v podání Českého národního symfonického orchestru doprovodí filmové projekce. Sólistkou večera bude sopranistka Jana Sibera a vokalisty budou Alžbeta Stanková, Michaela Glagoličová, Tereza Hálová, Viktor Dyk a David Holý.

Závěrečný večer patří čtveřici Janoska Ensemble a jejich „Janoska style“, který je postavený na mistrovské hře s improvizací a prvky jazzu nebo latiny. „Jejich zvuk v kombinaci s naprostou virtuositou je unikátní. Nápadité aranže přinášejí velmi inovativní a osvěžující přístup ke koncertování,“ okomentoval Janoska style například violoncellista Mischa Maisky. Formace slovenských hudebníků, která je trvale usazena ve Vídni, zahraje za doprovodu Filharmonie Brno.

 

Janoska-Ensemble

 

„Kromě čtyř koncertů jsou již tradičně připraveny i dva kinokoncerty z velkých světových koncertních scén. První z nich mimo jiné se sopranistkou Aidou Garifullinou nebo klavíristou Daniilem Trifonovem ze Zakázaného města v Pekingu, druhý s Jonasem Kaufmannem z berlínské Waldbühne,“ doplňuje organizátor festivalu, Filharmonie Brno.

 

Festival-Spilberk-2

 

Foto: Festival Špilberk

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.