sobota, 06 červenec 2019 12:01

14. ročník Jihočeského komorního festivalu začíná příští sobotu

Autor:

„Jihočeský komorní festival založil v roce 2005 violoncellista Petr Nouzovský s cílem zaměřit se na kulturní dění na Jindřichohradecku. Festival se během třinácti ročníků působení rozšířil po celém Jihočeském kraji a jeho blízkém okolí a věnuje se exkluzivně obyvatelům menších obcí a měst.“ Tak o festivalu informují jeho oficiální stránky. V průběhu let se na koncertech představilo mnoho významných umělců a souborů, mezi nimi například Václav Hudeček, Ivan Klánský, Martin Kasík, Marián Lapšanský, Jan Páleníček, Jitka Čechová, Kateřina Englichová, Otakar Brousek st., Jiří Hlaváč, Vilém Veverka, Najponk, Jiří Vodička nebo Zuzana Růžičková. Té a jejímu manželovi Viktoru Kalabisovi bude věnován pátý koncert 10. srpna v kostele sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci, na kterém zahrají violistka Kristina Fialová s Ensemble 18+.

 

1

 

První koncert však bude patřit souboru Epoque Quartet, a to příští sobotu od 19:00 hodin na Špejcharu Želeč. V programu s názvem „Classic meets Jazz“ zahrají členové kvarteta David Pokorný, Vladimír Klánský – housle, Vladimír Kroupa – viola a Vít Petrášek – violoncello.

V neděli 21. července v kostele sv. Bartoloměje v Kunžaku zahrají houslista Václav Hudeček a jeho hosté a v sobotu 27. července v Galerii Záliv v Bechyni bude večer patřit programu „Napříč staletími“. V něm se představí Trio Budvicense ve složení Martin Týml - housle, Lenka Týmlová - violoncello, Markéta Týmlová – klavír.

3. srpna se uskuteční koncert hudební rodiny Pěrušků „Jan Pěruška a synové“. Houslisté Jan a Matouš Pěruškovi, violista Jan Pěruška a violoncellista David Pěruška zahrají v kostele sv. Martina v Bošilci.

10. srpna se uskuteční již zmíněný koncert k poctě cembalistky Zuzany Růžičkové a jejího manžela – skladatele Viktora Kalabise, kteří měli v Jindřichově Hradci druhý domov. Další den, v neděli 11. srpna, v programu „Fórum mladých uvádí“ v kapli sv. Kříže ve Slavonicích zahraje kytarové Duo CD ve složení Martin Cába a Vít Dvořáček.

 

5

 

Violistka Kristina Fialová se na festivalu objeví ještě jednou, a to s varhaníkem Petrem Čechem v sobotu 17. srpna v kostele sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou. Řadu koncertů uzavře zakladatel festivalu violoncellista Petr Nouzovský s akordeonistou Ladislavem Horákem. Jejich koncert se bude konat v neděli 18. srpna v kostele sv. Petra a Pavla v Hosíně.

 

3

 

Foto: Jihočeský komorní festival

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal). Také pracoval několik let pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Má rád své nejbližší a pejska Endyho. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.