pátek, 12 duben 2019 11:03

Česká filharmonie 2019/2020: Mahler, Beethoven, Janáček i Krček

Autor:

„Od Beethovena při jubileu 250 let od narození zazní v následujících dvou sezonách komplet symfonií a klavírních koncertů.“

„Jakub Hrůša chytá koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Pojedou s ním i do Labské filharmonie v Hamburku.“

„V sezoně se objeví díla finalistů druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie Jany Vöröšové, Adriána Demoče a Matouše Hejla.“

 

5616178423107205089675499165943655477805056o

 

Šéfdirigent Semjon Byčkov uvede na začátku 124. sezony poprvé s Českou filharmonií celou Smetanovu Mou vlast. Stane se tak poté, co letos cyklus nebo jeho části dirigoval už s jinými orchestry v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Lübecku, Madridu, Clevelandu, Mnichově a Amsterdamu. Začátek sezony bude však také ve znamení Čajkovského. S jeho skladbami orchestr uskuteční na podzim rezidence na festivalu Dvořákova Praha, v Tokiu, ve Vídni a v Paříži.

Natáčení Čajkovského symfonických děl začalo v roce 2015 jako první spolupráce České filharmonie se Semjonem Byčkovem. Letos v srpnu vydá společnost Decca box se sedmi CD, který obsáhne šest Čajkovského symfonií, tři klavírní koncerty s Kirillem Gersteinem, předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce a symfonickou báseň Francesca da Rimini.

 

190403ByckovMahler9hires16cPetraHajska

 

Dalším velkým projektem je nahrávání Mahlerových symfonií. Začal už v letošní sezoně. Byčkov v té příští nastuduje Čtvrtou. Dvořáka, Janáčka, Brucknera, Brahmse, Mahlera, Prokofjeva, Šostakoviče, Stravinského a Ludwiga van Beethovena - od něhož při jubileu 250 let od narození zazní v následujících dvou sezonách komplet symfonií a klavírních koncertů – doplňují v sezoně 2019/2020 v českých premiérách například  Requiem za Hieronyma Bosche od Detleva Glanerta, skladba Rendering Luciana Beria a Druhá symfonie Henriho Dutilleuxe. Na programu budou také Peter Eötvös a Steve Reich. A ve světové premiéře zazní skladby českých a slovenských autorů -  Jiřího Temla a Miroslava Srnky a pak také skladby finalistů druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie Jany Vöröšové, Adriána Demoče a Matouše Hejla.

 

190123HrusaAimardwebres23cPetraHajska

 

Jakub Hrůša mimo jiné připraví Silvestrovský a Novoroční koncert a koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová, s kterým Česká filharmonie vystoupí vedle Prahy i v Labské filharmonii v Hamburku. Programy připraví také Tomáš Netopil, hosty budou Petr Altrichter, Giovanni Antonini, David Robertson, Peter Eötvös a James Gaffigan. Poprvé s orchestrem vystoupí Pablo Heras-Casado.

 

Tom-Netopil--Marco-Borggreve-1

 

Koncertů Komorního orchestru České filharmonie se jako garanti ujmou koncertní mistři Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. Čtvrtý připraví Jaroslav Krček, který uvede premiéru své skladby věnované čtyřem filharmoničkám – Janě Bouškové, Janě Brožkové, Kateřině Javůrkové a Andree Rysové.

Semjon Byčkov povede Českou filharmonii do Londýna na festival BBC Proms a na turné do Číny a do Moskvy, kam se orchestr vrátí po devíti letech a teprve podruhé od roku 1990. Novými uměleckými partnery prvního českého orchestru se stanou londýnská Royal Academy of Music a čínský Nanking.

Nedílnou součástí aktivit České filharmonie zůstávají vzdělávací programy zaměřené na malé i velké děti, dospívající i dospělé - workshopy a koncerty pro školáky i studenty, vzdělávání učitelů i spolupráce se žáky základních uměleckých škol.

 

piratska-header-d6897

 

Foto: archiv České filharmonie, Petra Hajská

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.