pondělí, 20 listopad 2023 15:45

Picassův obraz součástí koncertu pod značkou FOK

Autor:

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pozval do kláštera sv. Anežky české dechové kvinteto složené z předních hráčů pražských orchestrů. Těleso nese název Prague Philharmonia Wind Quintet. V rámci cyklu Obrazy a hudba představí 23. listopadu program složený z děl skladatelů 20. století a současnosti. Na začátku koncertu bude prezentován promítaný obraz Pabla Picassa.

 

2023-11-20-FOK-Prague-Philharmonia-Wind-Quintet-01

 

Pro tento koncert jsme vybrali skladby evropských autorů 20. století, které jsou svým charakterem velmi odlišné, však svou nápaditostí a originalitou dokáží posluchače bezesporu zaujmout. Tři krátké kusy Jacquesa Iberta svou jiskřivou a radostnou náladou, Krb krále René Dariuse Milhauda nás přenese do dob truvérů a trubadúrů, při poslechu taneční svity Normana Hallama si vzpomeneme na dnes již téměř zapomenuté tance charleston či quick step,“ komentoval program fagotista souboru Václav Fürbach, který je zároveň členem orchestru FOK. „Výjimečné místo mají v našem programu Ligetiho Bagately inspirované maďarskou lidovou hudbou, v nichž autor geniálně využívá všech nástrojových možností dechového kvinteta, právem tedy tato skladba patří k jeho nejhranějším dílům,“ dodal.

Kvinteto Prague Philharmonia Wind Quintet vešlo do hudebního povědomí nejen pravidelnými koncerty na českých koncertních pódiích, ale také nahráváním kompozic českých skladatelů 20. století pro Český rozhlas a spoluprací s Českou televizí. „Působení v tomto ansámblu je pro mě srdeční záležitostí, na každé naše vystoupení se ohromně těším a myslím, že nejsem v tomto smyslu v našem kvintetu výjimkou!“ svěřil se Václav Fürbach.

Koncert je připravován ve spolupráci s Národní galerií Praha. Na začátku koncertu se uskuteční krátká přednáška kurátorky Moniky Švec Sybolové k promítanému obrazu Pabla Picassa a názvem Klarinet z roku 1911. „Díky obrazům Pabla Picassa si ještě více uvědomujeme, že na úhlu pohledu záleží. A co jiného je dechový kvintet než pět názorů na hudbu, které však dohromady malují pozoruhodný obraz?“ klade řečnickou otázku dramaturg orchestru Martin Rudovský.

 

Foto: Facebook souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.