pátek, 17 listopad 2023 13:35

Život a doba Malcolma X poprvé v Met. A také v českých kinech

Autor:

Přímé přenosy z newyorské Metropolitní opery pokračují již tuto sobotu 18. listopadu je zvedením opery Anthonyho Davise z 80. let minulého století; díla o Malcolmovi X, jedné z nejvýraznějších osobností afroamerického hnutí za lidská práva. Opera s názvem X: Život a doba Malcolma X v režii Roberta O'Hary je na prknech Met uvedena vůbec poprvé. V Česku je zapojeno 14 kin.

 

2023-11-17-MET-Maalcom-X-01

 

Dílo sleduje příběh bojovníka, který usiluje o svobodný život pro každého jedince, jehož boj se ovšem postupně transformuje až v zápas za spravedlnost pro celý národ. V roce 1992 byl tento námět rovněž zfilmovaný režisérem Spikem Lee v hlavní roli s Denzelem Washingtonem, který si za ztvárnění Malcolma X vysloužil nominaci na Oscara.

V hlavní úloze operního provedení se představí barytonista Will Liverman, ve dvojroli Malcolmovy matky Louise a manželky Betty pak sopranistka Leah Hawkins. Malcolmovu sestru Ellu ztvární mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis, bratra Reginalda Michael Sumuel. Orchestr řídí americký dirigent Kazem Abdullah.

 

 

Foto: archiv Metropolitní opery

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.