pátek, 17 listopad 2023 09:07

Balet o touhách slavného skladatele

Autor:

Složitý život světoznámého skladatele Petra Iljiče Čajkovského inspiroval německou choreografku a režisérku Annu Vitu k vytvoření tanečního díla zaměřeného především na skladatelův kontroverzní život, jeho rozpolcenost mezi vztahem k mužům a touze po „dokonalé“ rodině. Premiéra nového dramatického baletu plzeňského Divadla J. K. Tyla s názvem Čajkovský je naplánována na sobotu 18. listopadu ve Velkém divadle. Titulní roli alternují Gaëtan Pires a Karel Audy, Čajkovského milence Apuchtina ztvární Justin Rimke nebo Mátyás Sántha.

 

2023-11-17-DJKT-balet-Cajkovskij-02

 

Původně měl být Čajkovský uveden v plzeňském divadle na podzim 2020 při příležitosti 180. výročí skladatelova narození, plány však narušila pandemie a inscenace byla odložena. „Myslela jsem, že už se tento titul uvádět nebude,“ komentuje přípravy Anna Vita. „Čajkovského výročí bylo nenávratně pryč, ale k mé radosti zájem divadla přetrval. Inscenace byla prakticky hotová – návrhy kostýmů, scéna, i celá choreografie, museli jsme jen najít čas přenést ji na jeviště.“ Shodou okolností se uvedení baletu v této sezóně váže ke 130. výročí komponistova úmrtí.

Anna Vita se ve své inscenaci nezaměřila pouze na dokumentární převyprávění Čajkovského profesních úspěchů, spíše se soustředila na jeho osobní život a vnitřní pocity. „Nejedná se o klasický romantický příběh jako u baletů doby minulé. Bylo pro mne velmi důležité ukázat Čajkovského lásku k muži. Zásadní je pro mne proto postava Apuchtina. Chtěla jsem upozornit na přirozenost toho, že muži milují muže,“ přibližuje svůj inscenační záměr choreografka, která se s plzeňským souborem potkává podruhé; v roce 2019 v Plzni nastudovala taneční adaptaci Lorcova dramatu Dům Bernardy Alby. Kostýmy pro novou inscenaci navrhl Michael S. Kraus, koncepci scény Sandra Dehler. Kromě hudby Petra Iljiče Čajkovského v díle zazní také skladby Igora Stravinského.

 

2023-11-17-DJKT-balet-Cajkovskij-01

 

Do titulní role byli obsazeni zkušení sólisté Karel Audy a Gaëtan PiresJe to role, kdy více záleží na herectví než na tom, jak vysoko vyskočím či kolik piruet otočím. Herectví je tady mimořádně důležité, aby diváci porozuměli, co jim chceme říct,“ podotýká mladý francouzský tanečník Gaëtan Pires. Milence Čajkovského Apuchtina si zatančí Justin Rimke a Mátyás Sántha, v roli Čajkovského manželky se objeví Sara Antikainen, Margarida Gonçalves nebo Andronika Tarkošová.

 

2023-11-17-DJKT-balet-Cajkovskij-03

 

Foto: Irena Štěrbová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.