čtvrtek, 16 listopad 2023 13:53

Premiéra Bohemia Baletu v Divadle na Vinohradech

Autor:

Kontrasty. Tak se jmenuje nový projekt Bohemia Baletu, který bude mít premiéru 19. listopadu v Divadle na Vinohradech. Mladí tanečníci a tanečnice se představí v choreografiích třech evropských choreografů, z nichž každý má svůj svébytný choreografický rukopis a od interpretů vyžaduje zvládnutí různých tanečních stylů. Představení se uskuteční také 27. listopadu v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.

 

23-11-16-Bohemia-balet-Kontrasty-05

 

V komponovaném večeru diváci uvidí choreografie Francouze Stéphena Delattra, který je vynalézavý při vytváření osobitého a inovativního choreografického jazyka, ke spolupráci se souborem se pravidelně vrací francouzská choreografka Bérangère Andreo, jejíž rukopis již publikum zná. Trojici hostů uzavírá německý choreograf Paul Julius, který už s Bohemia Baletem také spolupracoval a souboru postavil na tělo choreografii plnou rychle se měnících hudebních motivů.

Stéphen Delattre využívá synergii slovníku klasického i současného tance. Tyto vlastnosti jsou k nalezení i v jeho meditativně laděné choreografii A Suspended Moment of Vulnerability (Pozastavený moment zranitelnosti) a v komicky laděné taneční miniatuře Who Dares, Wins! (Odvážný vyhrává). Bohemia Balet obě získal do svého současného repertoáru. „Je to taková paleta mé tvorby mezi tragédií a komedií,“ komentuje Stéphen Delattre. Ke své choreografické tvorbě a individuálnímu stylu pak dodává: „V podstatě pocházím z akademického klasického prostředí, ale díky své menší výšce jsem měl příležitost učit se a pracovat v mnoha různých moderních stylech a tyto zkušenosti jsem spojil. Můj styl je neoklasicko-moderní.

 

23-11-16-Bohemia-balet-Kontrasty-02

 

Bérangère Andreo roztančila v nové kompozici stavěné tanečníkům na tělo, s exotickým názvem Alfama, příběh o vztahu mladých lidí plný nejen radosti, ale i smutku, zklamání a naděje. Co se skrývá za zvláštním titulem a na jakou hudbu vytvořila svou choreografii? „Na portugalský hudební styl fado. A téma? Láska je jako příchod jara… Probouzí mysl, srdce i tělo!“ říká choreografka.

 

23-11-16-Bohemia-balet-Kontrasty-01

 

Paul Julius pro mladé tanečníky vytvořil rovněž zcela novou choreografii Fragile Beziehungen (Křehké vztahy), k níž ho inspirovala skladba Possessed od Balanescu Quartet. „Je to skladba, která obsahuje mnoho velmi rychle se měnících témat. Když jsem ji slyšel, představoval jsem si množství rychle se střídajících krátkých scén, malých útržků různých situací, které se překrývají, které vedou od jedné k druhé. Celá choreografie je tedy dost dynamická, stejně jako hudba,“ poodhaluje tvůrčí proces sám choreograf. „Tématem tohoto kusu je několik příkladů křehkých vztahů, ve kterých lidé žijí,“ doplňuje.

 

23-11-16-Bohemia-balet-Kontrasty-04

 

Stéphen Delattre již pro Taneční konzervatoř hl. m. Prahy připravil choreografii Avant toi, která byla uvedena na Mezinárodních týdnech tance ve Vinohradském divadle v roce 2022. Francouzská choreografka Bérangère Andreo spolupracuje dlouhodobě s konzervatoří i se samotným Bohemia Baletem. Vedle baletů Petra Pana a Olivera Twista vytvořila různé komornější choreografie, jako je Lunedda či Ballaré. Paul Julius již vedl pro studenty konzervatoře několik workshopů a Bohemia Balet uváděl úspěšně jeho duet In the Rain Again.

 

Foto: Adéla Amel Veselá

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.