středa, 15 listopad 2023 13:14

Nový film s orchestrálním doprovodem alegorií k současnému světovému dění

Autor:

Ve dvou výjimečných projekcích přichází film Anexe podle scénáře belgického spisovatele Stanislase Cottona a v režii česko-japonské dokumentaristky Haruny Honcoop. Česká předpremiéra se koná 16. listopadu v Koncertním sálu Pražské konzervatoře za doprovodu mezinárodního 30členného orchestru pod taktovkou francouzského dirigenta Jacquese Merciera.

 

2023-11-15-Anexe-01

 

Celý film se odehrává ve stylizovaných kulisách inspirovaných Dogvillem (režisér Lars von Trier) za doprovodu frenetických smyčců Dmitrije Šostakoviče. „Film si hraje s dadaistickými motivy post-orwellowského uspořádání světa, ve kterém veškerá logika ztratila smysl. Není však ani tak dystopií, jako alegorií k současnému dění,“ přibližuje režisérka Haruna Honcoop. Snímek Anexe vypráví o skupině studentů, která se ocitá v bezčasí pokřiveného „divnosvěta“, v městečku, jehož území a kultura je pohlcena novými pravidly, jazykem a kulturou silnějšího, rozpínavého souseda. Komunita se musí učit kostrbatý newspeak a podřizovat se zcela novému řádu.

 

2023-11-15-Anexe-02

 

Haruna Honcoop je česko-japonská filmová režisérka. Na FAMU debutovala experimentálním dokumentárním filmem a cross-mediálním projektem Built To Last – Relics of Communist-Era Architecture (2017), oceněným na festivalu ArchFilm Lund, který natáčela v jedenácti zemích bývalého východního bloku. Na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě bude mít letos premiéru její dokumentární film Olympijský mezičas o osudu olympijských staveb v Pekingu, Tokiu, Paříži a Řecku.

Film Anexe je jejím prvním středometrážním (50 minut) hraným filmem. Vznikl v rámci studentského programu Erasmus+ ve francouzsko-německo-české koprodukci, světová premiéra se uskuteční v Ostravě 18. listopadu v rámci festivalu Kamera Ostrava Oko.

 

Foto: archiv projektu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.