středa, 15 listopad 2023 09:07

Hudební připomínky 17. listopadu. Přehled dění po republice

Autor:

Události 17. listopadu 1989 připomínají mnohé hudební instituce po České republice. Nejvýrazněji pak Česká filharmonie debutem dirigenta Antonia Pappana za sólové hry houslistky Janine Jansen při dvou Koncertech pro svobodu a demokracii. I další počiny po české zemi však stojí za zmínku.

 

2023-11-15-Hudba-na-17-listopad-01

 

Už 15. listopadu se historickému milníku věnuje Komorní filharmonie Pardubice koncertem s názvem Studenti za svobodu a demokracii. Podtitul Listopadový koncert s houslemi Petra Zdvihala prozrazuje jméno sólisty i jeho instrument. Repertoár koncertu zahrnuje díla Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Večer v Aule Arnošta z Pardubic na pardubické univerzitě hudebně řídí František Macek.

 

2023-11-15-Hudba-na-17-listopad-02

 

Česká filharmonie připravuje Koncert pro svobodu a demokracii. Koncerty u příležitosti státního svátku připomínajícího výročí sametové revoluce se staly tradicí a výzvou k vybrané dramaturgii a k pozvání vzácných hostů sezony. Letos jimi jsou dirigent Antonio Pappano a houslistka Janine Jansen. Na programu je Nänie pro smíšený sbor a orchestr, op. 82 Johannesa Brahmse, Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a po přestávce Slovanské tance, op. 72 Antonína Dvořáka. Zpívá Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Koncert se uskuteční nadvakrát, poprvé 16. listopadu a podruhé ve sváteční den 17. listopadu – v obou případech od dvaceti hodin. Koncertní dění vysílá živě Česká televize.

Ještě tradičnější pražskou akcí k danému datu je Koncert proti totalitě, který se podesáté uskuteční v Sále Martinů HAMU v Praze. 17. listopadu připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Koncertu předchází vernisáž doprovodné výstavy fotografií Odsun sovětských vojsk Dany Kyndrové. Program večera otevře Duo pro housle a violoncello z pera Bohuslava Martinů v podání posluchačky HAMU, houslistky Natálie Toperczerové, a zkušeného violoncellisty Petra Nouzovského. Následně se v Triu pro housle, violu a violoncello, poslední skladbě Gideona Kleina, představí houslista a pedagog HAMU, prof. Leoš Čepický, na violu jeho syn Jakub Čepický a s nimi na violoncello Petr Hamerský. První polovinu koncertu pak zakončí skladba György Ligetiho Šest bagatel pro dechový kvintet. Po přestávce se publikum může těšit na Filosofické dialogy pro housle a klavír skladatele Oldřicha Františka Korteho a o vrchol programu v podobě Studie pro smyčce, kterou její autor Pavel Haas věnoval svému terezínskému spoluvězni Karlu Ančerlovi, se pod taktovkou dirigenta Jana Jakuba Bokuna z Polska postará smyčcový orchestr složený z posluchačů HAMU s koncertním mistrem prof. Leošem Čepickým. Slavnostní závěr koncertu Fanfárou 17. listopadu dedikovanou jejím autorem Lukášem Matouškem Václavu Havlovi obstará Žesťový ansámbl studentů HAMU pod vedením Jiřího Novotného.

 

2023-11-15-Hudba-na-17-listopad-03

 

Mimořádný koncert na 17. listopad připravuje také Janáčkova filharmonie Ostrava. Koncert ke dni studentstva se koná v Kině Vesmír. Dramaturgie orchestru komentuje: „Smetanova Má vlast, která zazní v podání JFO pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila, je nejen Smetanovým nejslavnějším dílem, ale také symbolickou poctou české zemi a národu.“ Koncert je ochutnávkou nadcházejícího Roku české hudby 2024, který bude tentokrát spojen s dvoustým výročím narození Bedřicha Smetany.

Během slavnostního večera 17. listopadu v olomoucké Redutě uvede Moravská filharmonie Olomouc při příležitosti 450 let od založení olomoucké univerzity v premiéře svitu Templum Honoris. Dvacetiminutové dílo zkomponovali hudební skladatelé spojení s Univerzitou Palackého v Olomouci – Marek Keprt, Vít Zouhar, Jan Vičar a Tomáš Hanzlík. V programu koncertu, který bude živě přenášet Český rozhlas Vltava, zazní i díla Antonína Vranického nebo Dmitrije Šostakoviče.

 

2023-11-15-Hudba-na-17-listopad-04

 

Studenti pardubické konzervatoře a dalších středních škol se také rozhodli připomenout si 17. listopad, svátek oslavující osvobození od totality. V rámci celorepublikové akce Festival svobody, uspořádají sérii koncertů, kterými oslaví výročí sametové revoluce. Na hlavním koncertu festivalu 17. listopadu v sále pardubické radnice se podílejí jak studenti pardubické konzervatoře, tak žáci okolních ZUŠ. „Jako studenti hudby si uvědomujeme význam, který 17. listopad mezi svátky má. Jsme rádi, že nám naši rodiče tehdy vybojovali svobodu. Tímto festivalem chceme ukázat, že si toho vážíme,“ řekla Anežka Charousková, houslistka a studentka třetího ročníku pardubické konzervatoře. Společně s dalšími studenty doprovodí nejlepší žáky ZUŠ na společném koncertu. „Je mi ctí, že můžu řídit smyčcový orchestr, který doprovodí ty nejlepší mladé umělkyně a umělce z našeho regionu,“ uvádí ke koncertu Jan Hrubeš, dirigent, kontrabasista a zástupce spolku Klasická hudba mladým, který akci organizačně zajišťuje. „Sólově se představí hráči na nástroje od houslí po trombon ze ZUŠek od Přelouče po Holice. Věřím, že to bude pro žáky vítaná příležitost zahrát si s budoucími profesionály. Doufám, že se nám podaří založit novou tradici,“ dodává Hrubeš.

 

2023-11-15-Hudba-na-17-listopad-05

 

Foto: Wikipedie / Rémi Diligent / volné dílo, Facebook / Koncert proti totalitě, Filip Jančo, Facebook / Český akademický orchestr / Adel Hrubešová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.