pondělí, 13 listopad 2023 13:37

Příležitost soudobých ostravských skladatelů

Autor:

Festival Hudební současnost letos uvedl už osm koncertů. V průběhu listopadu a začátkem prosince se uskuteční ještě pět koncertů a hudební kurzy. Tematikou letošního ročníku festivalu jsou Návraty/Returns a vychází z tvorby současných ostravských skladatelů. Právě jim je věnována zejména nejbližší akce festivalu 15. listopadu nazvaná jednoduše Koncert ostravských skladatelů.

 

2023-11-13-Hudbni-soucasnost-02

 

Tento koncert se koná v prostorách Fakulty umění OU v Komorním sále od devatenácti hodin. Osm čísel od osmi různých autorů zazní v provedení Jakuba Černohorského (housle), Daniela Svobody (klarinet), Evy Kolkové (klavír), Blanky Hosové (klavír; její je také první skladba večera), Barbory Baranové (zpěv), Gabriely Krchňáčkové (cimbál), Markéty Brixi (violoncello), Jana Boráka (bicí) a dalších.

Gala koncert skladatelsko-improvizačních kurzů Musicollage se uskuteční nadvakrát 17. a 18. listopadu na ZUŠ Frýdek-Místek. 28. listopadu následuje pořad VientoMarero Duo Ritorni, který přinese světové premiéry skladeb nejen ostravských skladatelů. V galerii Plato Bauhaus v Ostravě účinkují Jiří Meca a Michaela Meca.

 

2023-11-13-Hudbni-soucasnost-03

 

Závěrečný koncert Hudební současnosti se koná 9. prosince v kostele sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Jedná se o tradiční koncert skladeb ostravských komponistů. Představí se smíšený sbor studentů uměleckých škol v Ostravě pod vedením dirigenta Tomáše Stančeka.

Festival Hudební současnost soustředěný na soudobé umění v rozličných podobách, slaví letos své 49. výročí. Festival pořádá spolek Tvůrčí centrum Ostrava (TCO), který mimo tuto akci pořádá v průběhu roku také další koncerty, vycházející z aktivit členů TCO a tvoří platformu pro místní skladatele, interprety a umělce. Jednou z hlavních vizí festivalu je prezentace regionálních umělců. Festival se zaměřuje výhradně na soudobou hudbu s přesahem do jiných uměleckých sfér, jako je tanec, výtvarné umění, divadlo. V dramaturgii klade důraz na vysokou profesionalitu, různorodost akcí, edukativní charakter, inovativní hudební principy a kreativní zpracování všech koncertů.

 

2023-11-13-Hudbni-soucasnost-01

 

Foto: ilustrační - archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.