úterý, 03 říjen 2023 14:10

Mentoři i stipendisté MenART na dramaturgicky pestré hudební odyseji

Autor:

Společný koncertní cyklus Akademie MenART a Atria Žižkov Hudební Odyssea nabídne 6. října koncert uznávaného kytaristy Pavla Steidla, virtuosního klavíristy Karla Košárka a mladé generace jejich talentovaných stipendistů z celé České republiky. V pestrém programu v jejich společném podání zazní první věta z proslulé Sonáty Arpeggione Franze Schuberta, mladí klavíristé se představí v provedeních skladeb Bedřicha Smetany, Fryderyka Chopina či George Gerschwina, kytaristé potěší posluchače především hudbou italských skladatelů období romantismu. Hostem pianisty Košárka bude taktéž sopranistka Irena Pohl Houkalová, kterou s ním kromě umělecké spolupráce pojí právě Akademie MenART, ve které sopranistka vede sekci klasické hudby.

 

2023-10-03-Zizkov-Hudebni-odysea-novy-rocnik-04

 

Hudební Odyssea během každého večera představuje ve společném programu přední umělce působící v Akademii MenART společně s jejich žáky napříč ročníky. „Naším cílem je stipendisty inspirovat. Právě příležitost koncertovat přímo se svým mentorem považujeme za skvělou a nenahraditelnou zkušenost. Atrium Žižkov je svým prostředím a programem ideálním partnerem společného cyklu,“ říká ředitelka Akademie MenART Dana Syrová. „Máme za sebou dva koncerty této společné koncertní řady, které přinesly výjimečnou energii,” doplňuje Marie Kašparová, ředitelka organizace Za Trojku, jež Atrium na Žižkově zastřešuje. Koncerty začínají vždy v 18.00.

Cyklus zahájil v lednu koncert klavíristy Iva Kahánka, houslisty Jana Fišera, flétnisty Jana Ostrého a jejich svěřenců. Dramaturgii druhého koncertu představovala hudební spolupráce violoncellistky Michaely Fukačové právě s klavíristou Karlem Košárkem, jejichž vystoupení doplnili stipendisté a taktéž absolventky programu pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové. V letošním koncertním cyklu se mohou posluchači těšit ještě na Beatu Hlavenkovou a její studenty. Večery provází redaktor Českého rozhlasu Vltava Daniel Jäger.

 

2023-10-03-Zizkov-Hudebni-odysea-novy-rocnik-02

 

Renesanční uměleckou osobnost Pavla Steidla a renomovaného klavíristu Karla Košárka spojuje kromě uměleckých výkonů také velkorysost vůči nastupující generaci. „Od dětství jsem měl velké štěstí na pedagogy a inspirující osobnosti. Tito lidé mi pomáhali najít si vlastní cestu v interpretaci, chápání hudby a v mnoha dalších směrech. S některými dokonce časem přerostl původní vztah učitel – žák do celoživotního přátelství. Akademie MenART je mimo jiné pro mě příležitostí, jak mým mentorům alespoň symbolicky poděkovat,“ vysvětluje Karel Košárek.

Kytarový virtuos Pavel Steidl se s lehkostí pohybuje mezi žánry a do této hry zve nejen Karla Košárka, ale právě i své žáky. Na podiu je tak doplní kytaristé Jan Hron, který pracuje pod vedením svého pedagoga Jiřího Slavíčka v ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové, či Adam Slunečko, kterého vede Hana Trnková v ZUŠ Sokolovská v Plzni. V jejich provedení zazní v sólovém i společném provedení skladby Augustína Barria Mangoré či Carla Domeniconiho. Mladistvou klavírní zdatnost a vášeň představí Berenika Kučerová, která pod vedením svého pedagoga Martina Fišla dnes studuje již na Konzervatoři v Brně, a Arnošt Matěj Nimrichtr, jenž pracuje pod vedením Inny Tolmačové na ZUŠ Pardubice, Havlíčkova.

Poetiku hudby německých romantických autorů představí Pavel Steidl sólovým provedením výběru skladeb Johanna Kaspara Mertze, společně s Karlem Košárkem přednesou první větu z ikonické Sonáty Arpeggione Franze Schuberta. Krásu písňové německé tvorby Johannesa Brahmse představí spolupráce Karla Košárka se zpěvačkou Irenou Pohl Houkalovou.

 

2023-10-03-Zizkov-Hudebni-odysea-novy-rocnik-01

 

První ročník koncertního cyklu zakončí 10. listopadu vystoupení Beaty Hlavenkové a jejích žáků. Skladatelka, klavíristka, vokalistka i producentka patří mezi nejvýraznější současné autory. Svým žákům vštěpuje: „Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout.“ Na pódium Atria si přizve své hudební přátele i stipendisty.

 

2023-10-03-Zizkov-Hudebni-odysea-novy-rocnik-06

 

Foto: Tomáš Moudrý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.