pondělí, 02 říjen 2023 14:23

Oliver! Premiéra muzikálu na motivy Dickensova románu v ostravském divadle

Autor:

První muzikálovou premiérou souboru Národního divadla moravskoslezského (NDM) bude 5. října Oliver! Lionela Barta s libretem podle románu Charlese Dickense Oliver Twist. Hudební nastudování je v rukou Marka Prášila, režie je z dílny Lumíra Olšovského. Druhé obsazení se poprvé představí v sobotu 7. října. Hraje se v Divadle Jiřího Myrona.

 

2023-10-02-NDM-Oliver-01

 

Velmi dlouho jsme o tenhle titul usilovali. Vlastník práv vyžaduje jasné reference o kvalitě souboru, schvaluje inscenační tým, scénu, kostýmy i protagonisty, takže je to pro nás obrovský úspěch a zároveň závazek! Oliver! zároveň patří k nejnáročnějším muzikálovým titulům, byla to pro nás výzva,“ říká šéfka muzikálového souboru Gabriela Petráková. „Příběh sirotka Olivera Twista získal mnoha cenami ověnčenou muzikálovou podobu v roce 1960 v Londýně a záhy sklidil úspěch také na newyorské Broadwayi. Oliver patří mezi tzv. rodinné muzikály – pobaví děti i dospělé,“ podotýká Michael Prostějovský, který pro NDM upravil překlad Jiřího Joska. „Oliver! diváky dokonale vtáhne a nepustí je až do konce," říká režisér Lumír Olšovský a dodává: „Všechny postavy příběhu trápí jediná věc, a to zoufalý nedostatek lásky. A právě o tom je i muzikál Oliver! Uvěřitelný, dojemný, trochu krutý, hodně zábavný a hlavně lidský.

 

2023-10-02-NDM-Oliver-02

 

Na jevišti se během večera objeví desítky dětí. Divadlo hledalo představitele hlavních i vedlejších dětských rolí v konkurzech i podle referencí. Titulní roli sirotka Olivera hrají Jan Pražák a Rostislav Radecki. Jana Pražáka objevil dirigent a autor hudebního nastudování muzikálu Marek Prášil v jedné talentové soutěži v Ostravě. Hrál na kytaru a zpíval a do divadla se mu nejdříve vůbec nechtělo. Rostislava Radeckého přivedla sbormistryně Permoníku Martina Juríková, Rostislav tam dochází asi rok, narodil se v Praze a bydlí s rodiči v Petrovicích u Karviné. „Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ říkají Oliverové – Jan Pražák a Rostislav Radecki – ke své první velké divadelní příležitosti.

Dětského šéfa party londýnských zlodějíčků dostali Lukáš Bátor a Filip Škandera, ti už mají zkušenost s dětskými minirolemi z komedie Revizor. V muzikálu účinkují také děti z Operního studia NDM. Scénu stvořil Dave Benson, kostýmy Andrea Pavlovičová, choreografie ztvárnila Denisa Komarov Kubášová. Na představení se podílí také vedoucí Operního studia NDM Lenka Živocká. V dalších dospělých rolích se představí mj. Michaela Horká nebo Andrea Gabrišová (Nancy), Billa Sikese alternují Lukáš Vlček a Roman Harok.

 

2023-10-02-NDM-Oliver-03

 

Foto: Kristýna Junková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.