pondělí, 02 říjen 2023 13:55

Festival Music is… zahájí pěvkyně Bella Adamova s klavíristou Michaelem Geesem

Autor:

Mezinárodní hudební festival Music is…, dříve Americké jaro, který během podzimních týdnů zve na koncerty soudobé klasické hudby i jazzu, zahájí koncert původem čečenské altistky Belly Adamové a německého klavíristy Michaela Geese. Ve čtvrtek 5. října v pražském Divadle X10 nabídnou skladby z nového společného alba There Is Home, jež vyšlo začátkem měsíce na značce Supraphon. Podobu těchto skladeb definuje text i příklon obou umělců k něžné nostalgii i hledání odpovědi na otázky, co všechno může znamenat domov i jeho absence.

 

2023-02-10-Music-is-01

 

Zdánlivě nesourodé duo – Gees se narodil v 50. letech v Západním Německu, Adamova těsně po rozpadu Sovětského svazu na Severním Kavkaze – vzniklo v roce 2015 a čtyři roky nato hudebníci vydali album Blooming (Rozkvět). Představili na něm soubor spontánních kompozic v duchu klasické hudby. Na There Is Home svoje improvizace protkávají s písňovou tvorbou autorů, jako jsou Mahler, Musorgskij, Britten nebo Pavel Haas. „Neznám nikoho, kdo přemýšlí o hudbě a hraje jako on, a slyšet, jak hraje naživo, je opravdový a hluboký zážitek. Taky je velká úleva mít po svém boku někoho tak zkušeného,“ dodává ke spolupráci s Michaelem Geesem Bella Adamova. Součástí večera bude i slavnostní křest alba There Is Home.

Hudební festival Americké jaro po osmnácti letech existence vstoupil do roku 2023 s názvem Music is… Pod novou značkou až do 9. listopadu nabídne koncertní projekty výrazných uměleckých dvojic. V dalších večerech se mohou posluchači těšit na koncert klavíristky Sylvie Courvoisier a kytaristky Mary Halvorson. Dalším mimořádným setkáním bude koncert kytaristy Juliana Lage a kontrabasisty Jorge Roedera nebo hráčky na hardangerské housle Benedicte Maurseth a varhaníka Sigbjørna Apelanda. Na jednom pódiu se také potká české pěvecké duo Kchun a taneční soubor Dekkadancers.

 

2023-02-10-Music-is-02

 

Festival Americké jaro založila v roce 2006 spisovatelka a publicistka Jiřina Rybáčková. Současná podoba festivalu se vyvíjí od roku 2016, kdy festival převzala Zdenka Bodor (Součková). V předešlých letech se českému publiku na festivalu představili Uri Caine, Roscoe Mitchell, Carla Bley, Joe Lovano, Ambrose Akinmusire, Jon Irabagon, Charlie Hunter, Anat Cohen, Ari Hoenig, Nitai Herskowitz, Linda May Han Oh, Camila Meza, Dan Tepfer a dále kapely Kneebody, The Bad Plus, Human Element a další.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.