neděle, 01 říjen 2023 09:13

Vokální večery festivalu Lípa Musica. Zazpívá i ředitel festivalu

Autor:

Dvacátý druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje se začátkem října do své druhé poloviny. Na svém programu má dva mimořádné vokální projekty. V úterý 3. října se festival opět představí v Sasku, druhý letošní koncert německé kapitoly se uskuteční v Großschönau. Místní evangelicko-luteránský kostel rozezní nastudování Pašijí soudobého estonského skladatele Arva Pärta v podání sboru Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. V sobotu 7. října se festival vrací opět do České Lípy, v kostele Mistra Jana Husa bude uveden písňový recitál tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše, kterého v romantickém programu doprovodí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová.

 

2023-10-01-LM-Martinu-Voices-a-recital-01

 

Provedení Passio současného estonského skladatele Arvo Pärta jsme zařadili do německého městečka Großschönau. Tato skladba je vnímána jako novodobý protějšek Bachových Janových pašijí a patří k nejzásadnějším dílům nejen autora samotného, ale i celé moderní hudební literatury. Jeho minimalistický styl má moc oslovit nejedno srdce a nabídnout možnost niterního duchovního prožitku,“ říká k druhému letošnímu německému koncertu Martin Prokeš, ředitel festivalu. V sólových úlohách evangelistů se představí Alena Hellerová, Kamila Mazalová, Matúš Šimko a Martin Vacula. Sólisty a sbor doprovodí pětičlenný instrumentální ansámbl, za varhany usedne Daniela Valtová Kosinová. Festival i v tomto případě vypravuje pro návštěvníky autobus z České Lípy a Nového Boru.

V sobotu 7. října bude Lípa Musica pokračovat opět v České Lípě, kde se uskuteční druhý projekt z koncertní řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové. Kostel Mistra Jana Husa rozezní od devatenácti hodin romantické písně skladatelů Schuberta, Schumanna, Mahlera, Zemlinského či Chaussona v podání tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše. „Jedním z oborů, které miluju a u kterých cítím, že jsou neprávem zanedbávané, je píseň. Přitom lidský hlas je ten nejúžasnější nástroj. Když jsme s Martinem Prokešem mluvili o mých hudebních láskách, tak jsem si říkala: vždyť já mám před sebou tenoristu – tak zkusme něco podniknout. Okamžitě zajásal. Sestavili jsme německo-francouzský program, ve kterém zazní ty nejkrásnější romantické písně, počínaje Schubertem, přes Roberta a Claru Schumanovy, Brahmse, Gustava a Almu Mahlerovy k Zemlinskému a Debussymu. Program tvoří písně o lásce, o smyslu a náplni života, a vyžadují velkou koncentraci a zklidnění duše,“ představuje svůj druhý letošní projekt klavíristka Jitka Čechová, jež tenoristu doprovodí.

 

2023-10-01-LM-Martinu-Voices-a-recital-02

 

Foto: Daniel Havel, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.