čtvrtek, 28 září 2023 14:23

Harmonium jako koncertní nástroj na varhanním festivalu v České Třebové

Autor:

Letošní rok přináší do českých mezinárodních varhanních festivalů novou událost. Historicky poprvé se v tomto kontextu rozezní dnes již téměř zapomenutý plnohodnotný koncertní nástroj, kterým je harmonium. Bylo vynalezeno francouzským výrobcem hudebních nástrojů Alexandre-Françoisem Debainem v Paříži, který si je nechal v roce 1840 patentovat. Koncert Ondřeje Muchy a mezzosopranistky Gabriely Němcové se koná pozítří 30. září v Kulturním centru v České Třebové jako součást programu varhanního festivalu nesoucího jméno skladatele Zdeňka Pololáníka.

 

2023-09-28-Harmonium-fest-Pololanik-01

 

Z Francie se harmonium postupně dostalo do všech zemí Evropy i Spojených států a stalo se populárním salónním a domácím koncertním nástrojem a postupně proniklo také do škol a kostelů. O velké oblibě harmonia svědčí skutečnost, že pro něj psali nejvýznamnější světoví skladatelé jako např. César Franck, Alexandre Guilmant, Louis Vierne a Sigfrid Karg-Elert. Světová sláva harmonií začala postupně upadat v první polovině 20. století až z koncertních pódií, sálů a salonů zcela vymizela na počátku druhé poloviny 20. století. Renesance tohoto hudebního nástroje započala v novém tisíciletí a harmonium začíná opětovně vzbuzovat zájem veřejnosti.

Ondřej Mucha je nejen prvním českým koncertním hráčem na harmonium, ale také majitelem největší sbírky těchto nástrojů v České republice, kterou tvoří harmonia postavená mezi lety 1855 a 1973 staviteli a firmami v Evropě a USA. Ondřej Mucha se v oblasti harmonií intenzivně zabývá výzkumem, dokumentací, technickou stránkou a historicky poučenou interpretací. Výsledkem jeho dlouholeté práce je založení stálé expozice Harmonium – Historie, která je první expozicí těchto hudebních nástrojů nejen v České republice, ale také ve Střední Evropě. Dále je zakladatelem koncertního cyklu Harmonium tour aneb vzkříšení zapomenutého nástroje, kterým tomuto plnohodnotnému koncertnímu nástroji vrací jeho dřívější slávu.

 

2023-09-28-Harmonium-fest-Pololanik-02

 

Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové se stane historicky prvním festivalem v novodobé historii, kde tento koncertní nástroj zazní v plné kráse. Koncert Ondřeje Muchy a mezzosopranistky Gabriely Němcové se uskuteční v sobotu 30. září od devatenácti hodin v malém sále Kulturního centra v České Třebové.

Návštěvníci koncertu se mohou těšit nejen na harmonium samotného vynálezce Alexandre-François Debaina z roku 1866 ale také na harmonium Petera Titze z padesátých let 19. století, které patří mezi nejstarší dochovaná harmonia tohoto významného vídeňského stavitele. Součástí festivalu bude výstava dalších devíti vzácných harmonií a dobových dokumentů zapůjčených ze stálé expozice Harmonium – Historie.

 

2023-09-28-Harmonium-fest-Pololanik-03

 

Foto: Harmonium - Historie, Facebook O. Muchy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.