pátek, 22 září 2023 17:31

ČRo D-dur: Slavný i unikátní Karajan. Pak návštěva u Aleny Hönigové

Autor:

„Pondělí začíná Beethovenovou Devátou symfonií na nahrávce Herberta von Karajana s Berlínskými filharmoniky. Je to nahrávka z roku 1962 a pochází z jeho kompletu všech devíti symfonií, který vešel do dějin gramofonového průmyslu, protože se ho záhy prodalo přes milion kusů.“

„Zvláštní pozornost pravidelně věnuje D-dur nahrávkám ze zdrojů Evropské vysílací unie.“

„Ve 14:54 máte historickou možnost slyšet v archivu rozhlasu léta ukrytou nahrávku Bachova koncertu pro čtyři klavíry, kterou od jednoho z klavírů diriguje Herbert von Karajan a doprovází Česká filharmonie.“

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 25. září do 1. října?

Pondělí je doslova nabité. V 8:34 začíná Beethovenovou Devátou symfonií na nahrávce Herberta von Karajana s Berlínskými filharmoniky. Je to nahrávka z roku 1962 a pochází z jeho kompletu všech devíti symfonií, který vešel do dějin gramofonového průmyslu, protože se ho záhy prodalo přes milion kusů. V kvartetu sólistů jsou Gundula Janovitz, Hilde Rösel-Majdan, Waldemar Kmentt a Walther Berry. Před ní v 8:00 a po jejím skončení v 9:43 jsou zařazeny nahrávky Milana Munclingera, průkopníka historicky poučené interpretace, který dovedl vystihnout styl, i když ještě nepracoval s dobovými nástroji. Hned v 10:36 můžete slyšet další velkou symfonii, tentokrát to bude „Romantická“ symfonie Antona Brucknera, která je ódou na rakouskou alpskou přírodu s pověstnou třetí větou imitující lesními rohy alpský roh. Ve dvanáct hodin nás čeká jiný koncert pro dechové nástroje, Mozartova Koncertantní symfonie s Radkem Baborákem, zahraničními sólisty a Baborák Ensemble. Ve 12:59 je připravena nahrávka Dvořákova oratoria Stabat Mater z konce 80. let s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem pod taktovkou Wolfganga Sawallische. Na něj naváže pozoruhodný a velmi romantický Klavírní kvintet f moll Johannesa Brahmse na nové nahrávce s Borisem Giltburgem a Pavel Haas Quartet. A na něj naváže neméně zajímavá nahrávka První symfonie Jeana Sibelia s Vídeňskými filharmoniky a Leonardem Bernsteinem. Večer bude patřit hudbě 20. století – začíná ve 20:00 slavnou kompozicí Tabula Rasa Arva Pärta, naváže Philip Glass, Pierre Boulez, Jan Novák, Pavel Haas a ve 23:16 den uzavírá houslový koncert Krzystofa Pendereckého.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-02

 

V úterý v 8:10 nás čekají Cikánské melodie Antonína Dvořáka s Romanem Janálem a v 8:47 Slovenské spevy Vítězslava Nováka s Magdalenou Koženou. V 11:03 pozoruhodný Foersterův Dechový kvintet. Ve 12:08 lze sáhnout do kompletní nahrávky cembalového díla Johanna Sebastiana Bacha se Zuzanou Růžičkovou. Ve 13:26 je na programu světově proslulý snímek Debussyho s italským klavíristou Arturem Benedettim Michelangelim, tentokrát Obrazy. A v 15:15 poslouchejte úspěšnou Ščedrinovu parafrázi Bizetovy Carmen. Ve 20:07 začíná Beethovenova Sonáta, op. 31: č. 2 zvaná Bouře s Hélène Grimaud. A naváže na ní dramatická kantáta Vítězslava Nováka také s názvem Bouře, která je jedinečným zobrazením mořského živlu a lidských emocí, které vzbuzuje. Ve 21:56 pak zazní Bachova Hudební obětina, opět s Milanem Munclingerem. A ve 23:27 ještě Ozawova nahrávka Zjasněné noci Arnolda Schönberga.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-03

 

Ve středu v 11:05 poslouchejte pozdní Klarinetový kvintet Johannesa Brahmse se Stamicovým kvartetem a klarinetistou Jiřím Hlaváčem. Ve 12:19 mistrovské provedení Mozartovy klavírní sonáty B dur s Ivanem Moravcem. Ve 12:42 navazuje nahrávka jedné z Bachových kantát v podání Johna Eliota Gardinera z jeho kompletní nahrávky realizované v mnoha evropských kostelech. Ve 13:51 poslouchejte unikátní rozhlasovou nahrávku Podzimní symfonie Vítězslava Nováka, kterou s Českou filharmonií natočil Karel Ančerl. Letos uplynulo 50 let od jeho smrti a znovu musíme žasnout, co všechno stihl s Českou filharmonií provést a natočit.

Zvláštní pozornost pravidelně věnuje D-dur nahrávkám ze zdrojů Evropské vysílací unie. Tentokrát připravila Dagmar Henžlíková koncert Fabia Luisiho, dlouholetého dirigenta Staatskapelle Dresden, s Dánským národním orchestrem. Provedou Straussova Dona Juana a Schumannovu Symfonii č. 2 a Koncert Hanse Abrahamsena se sólohornistou Berlínské filharmonie Stephanem Dohrem. Tento záznam začíná ve dvacet hodin – a ve 22:00 začíná další, tentokrát koncert orchestru milánské Scaly pod taktovkou Richarda Chaillyho. Na programu je Schumannův Violoncellový koncert a geniální Symfonie d moll Césara Francka.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-04

 

Ve čtvrtek v 9:17 je na programu sonáta zvaná „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena z koncertu Ivana Moravce, který měl v Bruselu. A na něj naváže v 9:41 vynikající provedení Šesté symfonie Bohuslava Martinů s Českou filharmonií a Václavem Neumannem. 10:28 je čas pro vzácnou dramaturgickou drobnost – cyklus ukolébavek Benjamina Brittena s Markétou Cukrovou a Ivem Kahánkem. 13:15 se rozezní Enigma variace Edwada Elgara v nahrávce Leonarda Bernsteina. Ve 14:54 máte historickou možnost slyšet v archivu rozhlasu léta ukrytou nahrávku Bachova koncertu pro čtyři klavíry, kterou od jednoho s klavírů diriguje Herbert von Karajan a doprovází Česká filharmonie! Věřte nebo ne, je to unikátní snímek jediné spolupráce našeho orchestru s proslulým dirigentem, která se počátkem 70. let odehrála na festivalu v Salcburku. V 15:07 pak navazuje Brahmsova Serenáda s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. Ve 21:08 začíná Mahlerova Symfonie č. 1 s Českou filharmonií a Václavem Neumannem, který nádherně vystihl ducha této skladby a začal tím nahrávat dodnes pozoruhodný komplet Mahlerových symfonií. Ve 22:00 navazuje brilantní a dramatické provedení Lisztovy Sonáty h moll s Marthou Argerich. 22:58 je čas pro Tarase Bulbu Leoše Janáčka v autentickém brněnském podání Františka Jílka. A ve 23:22 Stravinského Příběh vojáka na jedné z nejstarších nahrávek Libora Peška.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-05

 

V pátek v 10:45 se dostane na velkou Mši As dur Franze Schuberta se skvělými sólisty a pod taktovkou Wolfganga Sawallische. Ve 12:59 zařazuje stanice nahrávku Smyčcové serenády Antonína Dvořáka s PKF – Prague Philharmonia a Jakubem Hrůšou. A ve 14:04 přednese Emil Gilels Schumannovy Symfonické Etudy. Večer opět patří soudobé hudbě, od 20:00 postupně zazní Karlheinz Stockhausen, Jiří Teml, Jan Klusák, Svatopluk Havelka, Marek Kopelent, Peteris Vasks, Juraj Filas a nakonec Arvo Pärt.

Víkendová návštěva bude v sobotu a v neděli dopoledne u cembalistky a dramaturgyně Aleny Hönigové. Několik let pořádala hudební léto na zámku Jezeří na úpatí Krušných hor a v posledních letech se přesunula do nedalekého Květnova. Návštěvu připravila Jana Vašatová a hudba bude od skladatelů těchto jmen: Isabella Leonarda, Girolamo Frescobaldi, Carlo Farina, Salomone Rossi, J. S. Bach, Francesco Geminiani, Niccolo Jommelli, Joseph Haydn, J. L. Dusík, J. J. Rösler, Robert Schumann, N. W. Gade, Franz Schubert a Hiromi Uehara.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-06

 

V sobotu dopoledne ve 13:36 zazní nová nahrávka Rachmaninova Klavírního koncertu č. 3 d moll s Lukášem Vondráčkem a orchestrem FOK. Jde o skladbu, se kterou náš klavírista vyhrál Soutěž královny Alžběty v Bruselu. Od Rachmaninova, který má letos dvojité výročí, můžete poslouchat také Preludia pro klavír, op. 32 v podání Nikolaje Luganského.

V neděli ve 13:16 čeká nová nahrávka krásného a málo známého písňového cyklu Vzdálené milé Ludwiga van Beethovena v podání Matthiase Goerneho. A pokud jde o operu, čeká nás velká opera seria, mnichovská zakázka pro mladého Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní opera Idomeneo s Ianem Bostridgem v titulní roli. Skotský komorní orchestr bude řídit u nás dobře známý sir Charles Mackerras.

 

2023-09-22-Ddur-tipy-39-tyden-07

 

Foto: Facebook / Herbert von Karajan, Facebook / Roman Janál, Facebook / Maďarská filharmonie, MHF Dvořákova Praha, Marcela Koutníková, Petra Hajská

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.