pátek, 22 září 2023 14:30

Česká filharmonie vstoupí do nové sezony s Dvořákem

Autor:

První český orchestr zahájí svou 128. sezonu třemi koncerty, na nichž zazní program složený výlučně z děl Antonína Dvořáka – předehra V přírodě, Houslový koncert a moll a Osmá symfonie. Koncerty jsou zároveň prologem Roku české hudby 2024. Taktovky se chopí šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, jenž vkročí již do šesté sezony v čele orchestru. Spolu s ním poprvé vystoupí mladý americko-německý houslista Augustin Hadelich. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy do pátku 27. až 29. září vždy od půl osmé. První koncert bude ve zpožděném přenosu vysílat Česká televize na programu ČT art, třetí koncert bude možné živě sledovat na stanici Mezzo Live.

 

2023-09-22-Ceska-filharmonie-01

 

Nejen na zahajovacích koncertech, nýbrž po celou 128. koncertní sezonu bude Česká filharmonie reflektovat Rok české hudby a projekt Smetana200. Díla českých hudebních velikánů uvede Semjon Byčkov, ale i oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedle nich se k prvnímu českému orchestru vrátí dirigenti Simon Rattle, Giovanni Antonini a Franz Welser-Möst. Debutově se představí Antonio Pappano, Tugan Sochijev a Nicholas Kraemer. Rezidenčním umělcem je klavírista András Schiff. S Českou filharmonií znovu vystoupí houslistka Janine Jansen, violoncellista Pablo Ferrández, klavíristé Yuja Wang, Pierre-Laurent Aimard a Emanuel Ax, z českých umělců houslisté Josef Špaček a Jiří Vodička a klavírista Lukáš Vondráček. Vedle Augustina Hadelicha k orchestru poprvé zavítají klavírista Steven Osborne, sopranistka Louise Alder a barytonista Christian Gerhaher.

Do 129. sezony Českého spolku pro komorní hudbu, který je o rok starší než Česká filharmonie, se výrazně propíše houslistka Julia Fischer, s recitály přijedou i klavíristé Mitsuko Uchida a Víkingur Ólafsson. Častým uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Prostor na večerních koncertech opět dostane Česká studentská filharmonie.

 

Foto: Facebook / Česká filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.