čtvrtek, 21 září 2023 15:00

Jubilejní ročník olomouckého festivalu duchovní hudby

Autor:

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc vstupuje v letošním roce do svého třicátého ročníku. Jeho koncerty se konají v historicky cenných a akusticky pozoruhodných prostorách spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. Program letošního ročníku nabízí žánrově i druhově pestrý program složený z duchovní hudby více než šesti století. Akce začíná pozítří a trvá až do 21. října.

 

2023-09-21-PFDHO-2023-01

 

Festival zahají slavnostní koncert v sobotu 23. září v chrámu Panny Marie Sněžné, kdy zazní dvě díla polského avantgardisty Krzysztofa Pendereckého: Missa Brevis a Te Deum. Koncertu se ujali přední polští sólisté a Krakovský filharmonický sbor a orchestr, které bude řídit dirigent Alexander Humala. Koncert je věnován nedožitým devadesátým narozeninám skladatele, který měl k Podzimnímu festivalu duchovní hudby osobní vztah vzhledem k jeho obsahovému zaměření, což potvrdil i svým hostováním v roce 2018. Realizace koncertu je umožněna i díky spolupráci Polského kulturního institutu a Institutu Adama Mickiewicze.

Festival se dlouhodobě věnuje i mladé nastupující interpretační generaci, což potvrzuje každý rok tím, že dává příležitost umělcům, kteří ještě nejsou mediálně tak známí, ale jejichž hudební potenciál je velkým příslibem. V letošním roce byla pozvána mladá houslistka Markéta Janoušková, která vystoupí na sólovém recitálu v Červeném kostele v úterý 26. 9. 2023.

 

2023-09-21-PFDHO-2023-02

 

Zcela netradičně bude jeden z festivalových koncertů realizován mimo Olomouc, a to v pátek 29. září 2023 v kostele sv. Mořice v Kroměříži, kde zazní Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v interpretaci souboru Czech virtuosi, Akademického sboru Žerotín a sólistů za řízení dirigenta Jaromíra M. Krygela.

Záměrem pořadatelů je tradičně také uvádění skladeb, které byly zapomenuty či na které padl prach archivů. V letošním roce zazní dílo nepříliš známého skladatele Wendelina Huebera Canciones sacrae, které vzniklo v polovině 17. století a zhudebňuje mystické texty hymnů kontemplujících ukřižovaného Ježíše Krista. Interpretace se ujal soubor Capella Ornamentata, který založil a vede Richard Šeda. Koncert je umístěn do kostela Zvěstování Páně (u kapucínů) a naplánován na neděli 1. října.

 

2023-09-21-PFDHO-2023-03

 

Klášterní Hradisko bude letos místem, kde se ve středu 4. října uskuteční jazzový meditativní koncert česko-polského souboru Štěpánka Balcarová Quartet. Představí osm kompozic, které zhudebňují lidské emoce. Skladby byly nedávno souborem nahrány a vydány v podobě CD nazvaného jednoduše Emotion.

Osobitou dramaturgii přináší koncert Janáčkova komorního orchestru v neděli 8. října v Domě U Parku. Návštěvníci uslyší působivou Komorní symfonii c moll, op. 110a Dmitrije Šostakoviče sugestivně znázorňující zbytečnost válek a mocenských konfliktů. V druhé polovině koncertu bude uvedena skladba Benjamina Brittena Serenáda, která v několika částech líčí život ve válečné Anglii. Jako sólisté byli přizvání sólohornistka České filharmonie a vítězka soutěže Pražské jaro Kateřina Javůrková a sólista Národního divadla v Praze, tenorista Jaroslav Březina.

 

2023-09-21-PFDHO-2023-04

 

Moravská filharmonie Olomouc, která je letitým partnerem festivalu, se ujala koncertu v kostele sv. Mořice ve středu 11. října, na kterém zazní podmanivá skladba Samuela Barbera Adagio pro smyčce, dále nedávno rekonstruovaný houslový koncert Leoše Janáčka Putování dušičky, jehož interpretace se ujal vynikající slovenský houslista Milan Paľa, a rozsáhlé Requiem francouzského skladatele Maurice Duruflého. Dirigentem koncertu bude Marián Lejava; vokálních partů se ujmou Lucie Silkenová, Tadeáš Hoza a soubor Ars Brunensis.

Jedním z vrcholů festivalu bude v letošním roce komorní koncert violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové, který je plánován do sálu olomouckého arcibiskupství na úterý 17. října. Celý koncert je koncipován nikoli jako sled uzavřených čísel, ale jako jednolitý hudební tok skýtající prostor ke kontemplaci.

Závěrečný slavnostní koncert festivalu umístěný do dómu sv. Václava v sobotu 21. října nabízí celovečerní oratorium pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka Stabat mater. Sólové party zastanou Barbora Perná, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Martin Gurbaľ. Český filharmonický sbor Brno zazpívá zbylé vokální linky a Filharmonie Bohuslava Martinů je přizvaným orchestrem. Nastudování se ujal Leoš Svárovský.

 

2023-09-21-PFDHO-2023-05

 

Foto: Krzysztof Kalinowski / Afera-Studio.pl, Adler Art, Facebook / Capella Ornamentata, Tereza Hrubá

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.