středa, 20 září 2023 18:35

Měsíc před vánočními svátky soutěž a festival nesoucí jméno Bohuslava Martinů

Autor:

Soutěž pro mladé talentované hudebníky a na ni navazující festival nazvaný Dny Bohuslava Martinů, to je náplň několika dnů na konci listopadu a počátkem prosince, za nimiž v Praze už devětadvacátým rokem stojí Nadace Bohuslava Martinů. Koncerty se konají především v sídle AMU v Lichtenštejnském paláci, ale také v Rudolfinu.

 

2023-09-20-Dny-BM-2023-01

 

Nejvíce prostoru pořadatelé věnují hudbě Bohuslava Martinů v kontextu první poloviny dvacátého století, ale v programech figuruje i romantická klasika. Zároveň jde o příležitost setkat se sólisty ze současné mladší špičky, jakými jsou houslista Jan Mráček, pianisté Marek Kozák a Lukáš Klánský nebo violoncellista Václav Petr, i s příslušníky dalších generací: s pianisty Martinem Kasíkem či houslistou Ivanem Ženatým, jemuž nadace předá svou pamětní medaili. Vystoupí rovněž renomované komorní soubory a přední tuzemské orchestry.

 

2023-09-20-Dny-BM-2023-03

 

Ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu při České filharmonii bude v rámci festivalu uspořádán koncert Českého noneta, souboru, který letos slaví sto let a první koncert měl v lednu 1924. Ve Dvořákově síni Rudolfina devítičlenný komorní ansámbl zahraje 6. prosince díla Louise Spohra, Witolda Lutosławského a Josefa Bohuslava Foerstera a Nonet č. 2 Bohuslava Martinů, který byl napsán přímo pro České noneto.

Těžištěm programu České filharmonie a dirigenta Tomáše Netopila bude 7. prosince koncertní uvedení operní jednoaktovky Ariadna od Bohuslava Martinů.

 

2023-09-20-Dny-BM-2023-04

 

Festivalu od 23. do 26. listopadu tradičně předchází Soutěž Nadace Bohuslava Martinů. Absolutní vítězové loňského ročníku, jimiž jsou houslista Kristian Mráček a Trio Gaudium, se publiku připomenou na koncertě laureátů 26. listopadu v Sále Martinů, a to společně s těmi, kteří se stanou těmi nejlepšími v letošní soutěži. Klání se uskuteční ve dvou kategoriích – Klavír a Komorní soubory bez klavíru.

Usilujeme o propagaci Bohuslava Martinů, české hudby a klasiky vůbec,“ řekla na dnešním setkání s novináři předsedkyně správní rady nadace Stanislava Střelcová. Letos v listopadu se podle ní připomíná 45 let od úmrtí Charlotty Martinů, která přežila svého manžela o devatenáct let a po celou tu dobu věrně propagovala jeho dílo. V roce 1977 převedla autorská práva z provozování a tištění děl svého muže na Bohuslav Martinů Stiftung v Basileji a výrazně a zásadně i na Nadaci Bohuslava Martinů v Praze, o jejíž vznik se významně zasloužila.

 

2023-09-20-Dny-BM-2023-02

 

Charlotte Martinů zemřela ve Francii, ale odpočívá na základě svého přání v hrobce rodiny Martinů v jeho rodné Poličce. Ostatky jejího manžela tam byly převezeny z hrobu na pozemku dirigenta a mecenáše Paula Sachera ve Švýcarsku v roce 1979.

V roce 2029 uplyne sedmdesát let od úmrtí Bohuslava Martinů. V hudebním byznysu se stane takzvaným „volným“ autorem – pořadatelé a interpreti přestanou platit autorská práva. Hrát volné autory je levnější, dá se čekat, že zájem o jeho dílo razantně stoupne. Nadace Bohuslava Martinů ovšem přestane být příjemcem peněz z celého světa za provozování jeho díla a přestane mít tak široké možnosti, jaké má nyní v podpoře vydávání jeho děl, vzniku knih, natáčení dokumentárních filmů nebo v podporování živého uvádění děl.

 

Foto: archiv festivalu a interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.