středa, 20 září 2023 15:36

Lednicko-valtický hudební festival zahájí Daniel Matejča s Filharmonií Brno pod vedením Tomáše Netopila

Autor:

Lednicko-valtický hudební festival zaměří ve svém 8. ročníku pozornost na vycházející hvězdy hudebního světa. Od 23. září do 7. října 2023 proto představí výběr českých i zahraničních mladých talentů v doprovodu renomovaných souborů. Zahajovací koncert festivalu si vzali na starosti na festivalu debutující Filharmonie Brno společně s čerstvým vítězem soutěže Concertino Praga Danielem Matejčou a právě dnes publikovaně designovaným šéfdirigentem Pražských symfoniků Tomášem Netopilem.

 

2023-09-20-LVHF-zahajovaci-01

 

„Na začátku je vždy potřeba podpora druhých. Ujištění, že vás někdo vidí, vnímá vaše schopnosti a potenciál. Samozřejmostí je nutnost zdokonalování se, ale myslím, že v začátku je zásadní, aby někdo poznal váš potenciál a dal vám prostor ho rozvíjet,” říká festivalový ředitel a zároveň dramaturg, jihomoravský rodák Jiří Partyka, ještě nedávno působící v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. Letošní dramaturgii sestavil ve znamení mládí, přesněji řečeno, umělců z celého světa do pětadvaceti let, kteří už nyní na koncertních pódiích a uznávaných soutěžích dokazují, že je čeká skvělá zářná budoucnost.

Festivalu se zúčastní soubory Filharmonie Brno (premiéra na LVHF), PKF – Prague Philharmonia, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle a Orquestrina Baborak. Na dvou koncertech vystoupí jako sólista jeden z největších českých talentů, houslista Daniel Matejča, vítěz Eurovision Young Musicians 2022 a také Concertina Praga 2023 (komorní hra s Janem Schulmeisterem). Z českých „rising stars“ se dále představí kontrabasista Indi Stivín, klavírista Matyáš Novák a hobojistka Tereza Tourková. Dále pak chlapecký sbor Boni pueri. Ze zahraničí přijede klavírista Maxim Lando (USA), houslistka Michelle Stern (USA), sopranistka Daria Kolisan (Ukrajina), barytonista Yurii Strakhov (Ukrajina) a hráč na lesní roh Yngve Abelvik (Norsko). Jako dirigenti a mentoři festivalu vystoupí Nikol Kraft, Marek Štilec, Radek Baborák, Václav Hudeček a Tomáš Netopil. Součástí festivalu budou rovněž již tradiční hudebně-edukační koncerty pro školy.

 

Foto: Lednicko-valtický hudební festival

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.