úterý, 19 září 2023 10:08

Šostakovičův Koncert pro klavír a trubku na úvod sezony olomoucké filharmonie

Autor:

Moravská filharmonie Olomouc chystá zahájení 78. sezony. Úvodní koncert, který se uskuteční v Redutě již ve čtvrtek 21. září, představí díla skladatelů Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannesa Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar. Sólisty v Šostakovičově Koncertu pro klavír, trubku a smyčcový orchestr večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.

 

2023-09-19-MFO-zahajovaci-koncert-01

 

Na programu večera budou tedy celkem tři skladby. Úvodní kompozice večera Siegfriedova idyla německého skladatele a letošního dvojitého jubilanta Richarda Wagnera (1813–1883) přivede posluchače na hudební cestu plnou emocí. Skladbu lze zjednodušeně charakterizovat coby hudební ztvárnění lásky mezi mužem a ženou. Kompozice měla původně zůstat soukromou rodinnou záležitostí, nicméně v roce 1878 ji Wagner zinstrumentoval pro obsáhlejší obsazení čítající třicet pět hudebníků.

Vrchol večera představuje Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr Dmitrije Šostakoviče. Reflektuje mladistvou energii svého autora a hýří množstvím hudebních nápadů i citátů, a to z tvorby Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna a lidových melodií. Dílo přinese společnou interpretaci sólotrumpetisty Moravské filharmonie Ondřeje Moťky a klavíristky Mariangely Vacatello.

 

2023-09-19-MFO-zahajovaci-koncert-02

 

Poslední kompozicí večera Symfonií č. 2 D dur, op. 73 Johannesa Brahmse se dotvoří programový dramaturgický oblouk, za jehož pomyslné pojítko lze považovat tvůrčí odkaz Ludwiga van Beethovena. Pro své pastorální vyznění bývá toto Brahmsovo dílo často srovnáváno s Beethovenovou šestou symfonií.

 

2023-09-19-MFO-zahajovaci-koncert-03

 

Foto: Filip Jančo, Facebook Mariangely Vacatello

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.