sobota, 16 září 2023 14:37

Projekt k poctě Marie Callas

Autor:

Světové koncertní turné ke 100. výročí narození Marie Callas má svou zastávku 1. listopadu i v Praze. Poctu operní divě vzdá PKF – Prague Philharmonia společně s Vojtěchem Dykem pod dirigentským vedením Olega Caetaniho. Maria Callas byla operní pěvkyně řeckého původu, nejslavnější sopranistka své doby. Narodila se 2. prosince 1923 v New Yorku a roku 1977 zemřela právě v den dnešního 16. září.

 

2023-09-16-Callas-100-01

 

Projekt CALLAS 100 je poctou ke 100. výročí narození pěvkyně, která se za svého života stala doslova superstar operní scény a jejíž jméno dodnes rezonuje hudebním světem. Od svých současnic se odlišovala především hereckým talentem a oblíbenost u publika si získala i svým charisma.

První koncerty turné k její poctě se uskutečnily v Itálii a hostily je dosud Florencie, Tarent a Vicenza. Nadcházejícími zastávkami jsou Milán, Praha, New York a Vídeň. V unikátním divadelně-koncertním programu se v Praze v Obecním domě představí v čele s významným italským dirigentem Olegem Caetanim PKF – Prague Philharmonia a Vojtěch Dyk společně s polskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, italským tenoristou Marcem Bertim a maďarskou mezzosopranistkou Andreou Edinou Ulbrich. Jediný koncert v České republice se uskuteční 1. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

 

2023-09-16-Callas-100-05

 

Maria Callas během své kariéry sklízela úspěchy i uznání po celém světě. V jejím životě se prolínal umělecký úspěch s celosvětovou popularitou a obrovským mediálním zájmem. Callas se do dějin zapsala jako nepřehlédnutelná ikona stylu a koncem šedesátých let se objevila na seznamu deseti nejelegantnějších žen světa. Legendární skladatel a dirigent Leonard Bernstein o ní prohlásil, že „byla nepochybně největší dramatickou pěvkyní naší doby“.

Mezinárodní projekt CALLAS 100 se uskutečňuje v italské produkci: „Oslavy stého výročí narození Marie Callas jsme se snažili pojmout jednoduše, ale přitom je stavíme na umělecké dokonalosti,“ přibližuje ideu vzpomínkového koncertního turné jeho producent Davide Cicchetti. Tradiční formát klasického galakoncertu za účasti špičkových mezinárodních umělců bude doplněn textem ve scénickém podání vytvořeném speciálně pro danou událost a založeném na autentických dokumentech Marie Callas, například jejích dopisech. Mluvené slovo, jehož se ujmou přední herecké osobnosti země, doplní hudební skladby připomínající zpěvaččiny nejslavnější árie a role.

 

2023-09-16-Callas-100-04

 

Foto: ilustrační / archiv projektu, Erio Piccagliani

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.