středa, 13 září 2023 16:31

Novinkou letošních Bratislavských hudebních slavností je vokální recitál

Autor:

Ambicí organizátorů Bratislavských hudebních slavností (BHS) je připravit dramaturgicky přitažlivý program tohoto mezinárodního hudebního festivalu, pozvat zajímavé zahraniční hosty – orchestry, dirigenty a sólisty – a prezentovat renomované slovenské umělce, současně však dát prostor i mladým tak, aby společně svým uměním ozvláštnili hudební dění. Prostřednictvím značky BHS jde také o příležitost prezentace slovenské hudby a kultury vůbec. BHS jsou členem Asociace evropských festivalů (se sídlem v Bruselu) jako jediný slovenský reprezentant. Osmapadesátý ročník přehlídky se koná v termínu od 22. září do 8. října. Jeho novinkou je vokální recitál. Bude ho mít tenorista Piotr Beczała.

 

2023-09-13-BHS-2023-10

 

Slovenská filharmonie (SF), rezidenční orchestr BHS, se představí na třech koncertech. Festival otevře dílo nestora slovenských skladatelů Eugena Suchoně (1908–1993) v připomínce jeho výročí narození i 30 let od smrti. Pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villauma, bývalého dlouholetého šéfdirigenta SF zazní Mahlerova Symfonie č. 1 D dur „Titán“ a Koncert pro harfu a orchestr c moll od francouzské skladatelky Henriette Renié v podání jednoho z předních světových harfistů Emmanuela Ceyssona. Na dalším koncertě diváci uslyší Čajkovského operu Jolanta (koncertní provedení). Slovenský filharmonický sbor (SFZ) operu interpretoval loni na festivalu v Baden-Badenu s Berlínskými filharmoniky. Na BHS zazní v podání SF, SFZ, dirigenta Daniela Raiskina, současného šéfdirigenta Slovenské filharmonie, a několika zahraničních hostů – v hlavních rolích Evelina Dobraceva a Dmytro Popov. V první části závěrečného koncertu letošních BHS je sólistou přední slovenský houslista Dalibor Karvay, v současnosti koncertní mistr Vídeňských symfoniků. V jeho podání posluchači vyslechnou Brahmsův Houslový koncert D dur. Letošní ročník BHS uzavře monumentální dílo Eugena Suchoně Metamorfózy pod vedením Tomáše Netopila.

 

2023-09-13-BHS-2023-07

 

Vedle již výše zmíněných (E. Villaume, E. Ceysson) budou s pěti zahraničními orchestry hostovat osobnosti světového renomé. Filharmonii z La Scaly bude dirigovat Andrés Orozco-Estrada, sólistou koncertu je rakouský houslista Julian Rachlin; Drážďanská filharmonie přijede s polským dirigentem Krysztofem Urbańskim a rakouskou violoncellistkou Julií Hagen. Rotterdamská filharmonie se na BHS dostaví s izraelským dirigentem Lahavem Shanim, sólistou koncertu je ruský klavírista, americký občan Kirill Gerstein.

 

2023-09-13-BHS-2023-09

 

Premiérové účinkování na BHS čeká soubor B´Rock Orchestra s norskou houslistkou Vilde Frang a belgickým dirigentem René Jacobsem, který letos v Německu získal cenu Oper! Awards 2023 za celoživotní dílo; na stejné slavnosti byla udělena cena Slovenskému filharmonickému sboru v kategorii Nejlepší pěvecký sbor. Pro BHS je navíc ctí přivítat na festivalu Národní symfonický orchestr Ukrajiny s dirigentem Volodymyrem Sirenkem a sólistou Dmytrem Tkachenkem, kteří uvedou díla světových i ukrajinských skladatelů.

 

2023-09-13-BHS-2023-03

 

Součástí programu BHS je pravidelně klavírní a varhanní recitál. K nim se od letošního ročníku přiřadí i vokální recitál. Na BHS zavítá světová špička oboru, host prestižních operních a koncertních scén, polský tenorista Piotr Beczała. K mimořádně zajímavým koncertům pak patří hostování klavírního dua holandských bratrů Lucase a Arthura Jussenových. Na programu jejich večera budou díla pro čtyřruční klavír i díla pro dva klavíry.

 

2023-09-13-BHS-2023-04

 

Dále Festival pokračuje v tradici uvádění slovenské tvorby pro jednotlivé hudební nástroje, resp. komorní seskupení. Letos je to opět klavír – díla pro klavír sólo a pro dva klavíry od skladatelů Petra Machajdíka, Luboše Bernátha, Dezidera Kardoše, Jana Cikkera a dalších. S tímto výběrem ze slovenské tvorby se na BHS představí etablovaní klavíristé Jordana Palovičová a Jakub Čižmarovič. A své umění přijede předvést také český Pavel Haas Quartet.

 

2023-09-13-BHS-2023-05

2023-09-13-BHS-2023-02

Foto: Jean-Baptiste Millot, archiv Vilde Frang, Marco Borggreve, Petra Hajská, archiv Dalibora Karvaye

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.