středa, 13 září 2023 14:18

Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola spojuje tradiční se současným

Autor:

V pořadí dvaapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola (MOFIS) letos klade důraz na varhanní improvizaci. Státní filharmonie Košice jako organizátor akce připravila pro návštěvníky dva čistě improvizační koncerty i tematický workshop. Sólisté se inspirovali leitmotivem festivalu a improvizace zařadili do svých koncertů. MOFIS se koná od 14. do 30. září v Košicích, Rimavské Sobotě, Markušovcích, Sabinově, Jasově, Prešově, Spišské Nové Vsi a Kežmarku.

 

2023-09-13-MOFIS-2023-03

 

MOFIS letos přinese několik novinek. Festival otevře inovativní projekt, na kterém vystoupí varhaník a dramaturg Štefan Iľaš s americkou tanečnicí Hope Dougherty. Akce se uskuteční na neobvyklých místech – v Synagoze na Zvonářské ulici v Košicích a v Letohrádku Dardanely v Markušovce. Návštěvníci zažijí nevšední spojení varhanní hudby a současného tance.

Profesor improvizace Karl Ludwig Kreutz odehraje koncerty v Sabinově a v Jasově a na pomoc vyzve i publikum. Návštěvníci si mohou přinést notovaná nebo slovně napsaná témata a své nápady předají organizátorům před začátkem vystoupení. Vítány jsou jakékoli inspirace od klasiky přes církevní písně, pop až po atonální témata. Následně sólista večera při každé skladbě náhodně vybere téma z publika a zpracuje ho do vybrané varhanní formy. Příznivci tohoto přístupu se mohou zúčastnit i celodenního intenzivního workshopu ve formě semináře a praktické výuky s Ludwigem Kreutzem.

 

2023-09-13-MOFIS-2023-02

 

Dramaturgie festivalu si dále dala za cíl vzdát hold jeho zakladateli, varhaníkovi a profesorovi Ivanu Sokolovi. Stane se tak akcemi věnovanými In memoriam. Půjde o třetí a čtvrtý koncert ze série Bachova varhanní tvorba. Cílem festivalu je v průběhu deseti ročníků uvést kompletní a značně rozsáhlé varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

Inovativní bude i závěrečný koncert festivalu, který přibližuje už jeho samotný název varhanní maratón. Košická filharmonie jím reflektuje významnou košickou událost, jakou je stý ročník Mezinárodního maratonu míru. Ve čtyřech košických kostelech zazní krátký koncert, návštěvníci poznají tři varhaníky spjaté s Košicemi. Varhanní maratón vyvrcholí v Dómu sv. Alžběty společným vystoupením všech interpretů.

 

2023-09-13-MOFIS-2023-01

 

Foto: Dávid Hanko

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.