středa, 13 září 2023 10:45

V Ostravě vystoupí Air Force Band amerického letectva

Autor:

Americký armádní soubor vystoupí v pátek 15. září na mimořádném koncertě v Ostravě. Koná se od 19 hodin v katedrále Božského Spasitele a představí se mezinárodně uznávaný The United States Air Forces in Europe Band, dechový soubor vzdušných sil. Akce se koná u příležitosti Dnů NATO a Vzdušných sil armády ČR. Vstup na koncert je volný a místa proto nelze rezervovat.

 

2023-09-13-Air-Force-Band-01

 

Air Force Band, jak se sám soubor zkráceně označuje, působí při jednotce amerických vzdušných sil v Německu a má velmi pestrý repertoár různých hudebních žánrů. Kromě tradičních povinností spojených s výkonem vojenské služby, jako jsou interpretace fanfár, pochody nebo účinkování na oficiálních armádních akcích, hraje tento dechový orchestr i hudbu jazzovou či swingovou. A to s pravým americkým temperamentem a nasazením. „Flexibilita jak programu, tak samotného proměnlivého uskupení jednotlivých nástrojů zaručují nevšední a silný zážitek,“ říká Jaromír Javůrek z obecně prospěšné společnosti Janáčkův máj, kterou statutární město Ostrava pověřilo organizačním zajištěním koncertu. Ostravské publikum se s americkým Air Force Bandem setkalo už před několika lety, kdy vyvolal nadšené reakce.

Air Force Band se skládá z aktivních hudebníků letectva, kteří slouží pod vzdušnými silami Spojených států v Evropě. Prostřednictvím četných rozhlasových a televizních vysílání a vystoupení poskytuje Air Force Band mimo jiné americkou hudbu vojákům sloužícím v evropských členských zemích NATO.

 

2023-09-13-Air-Force-Band-02

 

Historie amerického armádního dechového souboru letectva sahá do roku 1943, kdy kapela začínala jako jednotka o pouhých pěti členech, zatímco dnes zahrnuje desítky hudebníků. Hlavním posláním tehdejší mladé jednotky bylo vytvořit velkolepou jevištní show, pobavit americké vojáky a posílit jejich morálku. Kromě hraní tradiční vojenské ceremoniální a přehlídkové hudby tedy členové založili i taneční kapelu, která vystupovala na večerních akcích, kde hrála populární swingovou hudbu té doby, kterou mimo jiné složil major Glenn Miller z Army Air Corps. V roce 1944, uprostřed nejkrutějších bitev druhé světové války, byla kapela vybrána k přesídlení do Evropy - nejprve krátce působila na předměstí Paříže a poté v německém Wiesbadenu, kde američtí hudebníci zůstali až do poloviny 70. let 20. století. Od té doby se kapela stěhovala na různá místa v Německu, až se nakonec usadila ve svém současném domově na letecké základně Ramstein.

 

Foto: archiv souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.