úterý, 12 září 2023 12:16

Sezonu Pražských symfoniků zahájí Maxim Vengerov

Autor:

Houslista Maxim Vengerov vystoupí 13. a 14. září v pražském Obecním domě na zahajovacím koncertě 89. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje Brahmsův Houslový koncert. Poté zazní Šestá symfonie Bohuslava Martinů.

 

2023-09-12-FOK-Maxim-Vengerov-01

 

Brahmsův Houslový koncert v žádném případě není jen skladba pro housle a doprovod. Je to hluboké symfonické dílo. Mám za sebou dirigentskou zkušenost se všemi Brahmsovými symfoniemi, která v mnohém ovlivnila můj pohled na jeho další tvorbu. Moje nynější interpretace Houslového koncertu je jiná. Jako sólista cítím silnější propojení s orchestrem,“ uvedl Maxim Vengerov, který zavítá do Prahy potřetí v životě. „Nestává se každý den, že by člověk měl na pódiu vedle sebe takového sólistu, jakým je Maxim Vengerov. Mám radost, že na zahájení sezóny bude naším hostem právě on, houslista, který patří k opravdové světové špičce,“ řekl šéfdirigent Pražských symfoniků Tomáš Brauner.

Tomáš Brauner je specialistou na dílo Bohuslava Martinů. Má za sebou nahrávání kompletního klavírního a violoncellového díla Bohuslava Martinů, za violoncellové nahrávky získal ocenění Classic Prague Awards. S orchestrem FOK postupně zařazuje na program jeho symfonie. „Šestá symfonie je specifická. Martinů v ní překračuje hranice formy, přechází do fantazie,“ říká dirigent. Bohuslav Martinů ji složil v Americe pro dirigenta Charlese Muncha, který ji premiéroval v roce 1955. Skladba byla Sdružením kritiků v New Yorku prohlášena za nejlepší orchestrální dílo roku.

 

Foto: Diago Mariotta Mendez

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.