neděle, 10 září 2023 08:41

Dva týdny komorní hudby pod značkou Konvergencie

Autor:

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie vznikl v roce 2000 v Bratislavě, v poslední letech si našel místo i v Košicích. Konvergencie každoročně vytváří prostor pro umělce a milovníky hudby, kde se mohou přiblížit k různým žánrům, projektům a osobnostem komorní hudby z celého světa. Festival začíná dnes a trvá čtrnáct dní až do 24. září.

 

2023-09-10-Konvergencie-01

 

Úvod akce dnes obstará audiovizuální přednáška s hudbou. Povede ji slovenská muzikoložka Agata Schindler, autorka knihy Maličká slzička o nacismem umlčené hudbě ze Slovenska, Česka, Vídně a jiných evropských měst. Hudební doprovod zajistí Daniel Rumler (housle), Jozef Lupták (violoncello) a Haakon Smith (klavír). Týž den se uskuteční i koncert Mojše Band: Piesne z lágru. Jedná se o písně z originálních rukopisů vězňů tábora Auschwitz-Birkenau i tradiční jidiš písně v aranžmá Michala Paľka.

V židovské a válečné tematice bude pokračovat Dvojkoncert Nezabudnúť / Voices of the Holocaust v úterý a středu 12. a 13. září, norsko-slovenský projekt o toleranci, hudbě, vině a odpuštění. Diváci uslyší cyklus písní o osudech přeživších holocaustu v orchestrálních úpravách. Po dvojkoncertě improvizací 16. září následuje koncert Rímur – chorály, hymny a lidové písně ze Skandinávie v interpretaci Tria Mediæval (nominace na Grammy za album Folk Songs) a jazzového trumpetisty Arve Henriksena.

 

 

Slovenské, norské, ukrajinské melodie i autorskou tvorbou zahrnuje pokračování norsko-slovenských hudebních dobrodružství Building Bridges, tentokrát v podobě společného projektu „skandinávskou Grammy“ oceněného hráče na hardangerské housle, skladatele a improvizátora Nilsa Øklanda, jeho kapely a slovenských hudebníků. Koncert se koná 19. září.

 

 

O tři dny později se pokračuje „koncertem s obědem“. Jde o improvizační folklorně-jazzový projekt servírovaný s lehkým obědovým menu v bratislavské kavárně Emil na nádvoří Mirbachova paláce. Na housle zahraje Ján Kružliak, na cimbál Ľubomír Gašpar. Ve stejný den čeká ještě projekt Modlitby a sny, což je komorní koncert z děl současného argentinského skladatele Osvalda Golijova a klasika hudby 20. století Dariuse Milhauda.

Ústřední festivalové místo zaujímá Bratislavská noc komorní hudby v sobotu 23. září, předposlední den festivalu, tradiční „konvergenční“ maraton komorní hudby sestávající ze trojice koncertů. Zazní díla laureátů skladatelské soutěže festivalu Konvergencie, pocta géniovi hudby 20. století Györgymu Ligetimu, jehož 100. výročí narození si hudební svět letos připomíná a exkurze do světa anglické imaginace v dílech Benjamina Brittena a Franka Bridge.

V neděli čekají už pouze dopolední koncert pro děti a závěrečný koncert. Ten zahrnuje díla Poulenca (Houslová sonáta FP 119) Francka (Houslová sonáta) a Beethovena (Klavírní trio D dur op. 70/1 „Geistertrio“). Představí se Isabelle van Keulen (housle), Ronald Brautigam (klavír) a Jozef Lupták (violoncello), ředitel festivalu.

 

 

Foto: Festival Konvergencie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.