sobota, 09 září 2023 12:19

Podzim ansámblu Opera Diversa

Autor:

Připomenutí dvaceti let oficiální existence souboru Ensemble Opera Diversa pokračuje i během druhé poloviny roku. V rámci koncertního provozu zazní světové premiéry skladeb Ondřeje Kyase a Martina Wiesnera, dlouhodobě spřízněných autorů, od nichž soubor vznik skladeb inicioval a zasadil do dramaturgických konceptů. Komorní linie nabídne narozeninový koncert pro britského skladatele Davida Matthewse, který při této příležitosti Brno navštíví a bude před koncertem besedovat s hosty. Hostující soubor ConTRIOlogy uvede další ze svých Koncertů premiér a Ensemble Versus se kromě chrámového koncertu představí několikrát mimo město Brno. Operní provoz kromě reprízy letos premiérovaného triptychu minioper Jiřího Bulise také symbolicky završí celý rok, a to připravovanou premiérou celovečerní opery Ondřeje Kyase.

 

2023-09-09-Ensemble-Opera-Diversa-20-let-02

 

Už dnes 9. září je v plánu od šestnácti hodin program Zpívané dědictví Jednoty aneb Písně z bratrských kancionálů v Ivančicích v kapli Nejsvětější Trojice v Ivančicích. V komorním obsazení sboru Ensemble Versus zazní originální i upravené verze kancionálových písní a další. 20. září ve vile Löw-Beer v Brně čeká britského skladatele Davida Matthewse komorní narozeninový koncert v podání „diversního“ kvarteta s klavíristkou Kristýnou Znamenáčkovou, flétnistkou Evou Bergerovou a klarinetistou Jiřím Tolarem s předcházející doprovodnou besedou s osobně přítomným skladatelem. Repertoár leží na ose Mahler — Graham — Zemek Novák — Britten — Matthews. 23. září se uskuteční pořad Hudební toulky českou minulostí v kostele sv. Antonína Poustevníka v Hradci Králové. Zazní díla skladatelů Galluse, Haranta, Zangiuse – zejména tedy díla renesančních skladatelů a písně dochované v žaltářích a kodexech – v podání sboru Ensemble Versus za doprovodu dobových dechových nástrojů. Na týž den připadá Nekonečný valčík Jiřího Bulise v HaDivadle v Brně. Půjde o teprve druhé uvedení nově nastudovaných tří minioper Guma, Smrtipot a Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi skladatele Jiřího Bulise v režii Kateřiny Křivánkové při příležitosti připomínky třiceti let od autorova úmrtí. 24. října navazuje propojení renesančních responsorií se světovou premiérou kmenového autora Ondřeje Kyase pro orchestr starých a nových nástrojů pod taktovkou Gabriely Tardonové a se sborem Ensemble Versus – program s názvem Exsultet v evangelickém chrámu Jana Amose Komenského (Červený kostel) v Brně. Hned 26. října diváci uslyší komorní recitál spřízněného hudebního uskupení s programem světových premiér. Tento koncert se koná v Divadle Husa na provázku v Brně. Uvedení působivého díla Requiem skladatele Maurice Durufleho v podání sboru Ensemble Versus a varhaníka Ondřeje Múčky čeká návštěvníky baziliky Nanebevzetí Panny Marie 2. listopadu. Dva dny poté se program zopakuje ve slovenském kostele Sedmibolestné Panny Marie v Skalici. Koncertantní večer s houslistou Milanem Paľou se světovou premiérou skladby Martina Wiesnera za řízení Mariána Lejavy se uskuteční 28. listopadu 2023 v foyer Domu umění města Brna. A 16. prosince dojde k symbolickému propojení orchestrální a divadelní linie souboru při premiérovém uvedení opery Ondřeje Kyase o dvou dějstvích na motivy stejnojmenného románu Michala Ajvaze s Alešem Janigou, Janou Vondrů a Janem Šťávou v hlavních rolích, za hudebního nastudování Gabriely Tardonové a v režii Kateřiny Křivánkové. To vše v kulturním centru Co.Labs v Brně.

 

2023-09-09-Ensemble-Opera-Diversa-20-let-03

 

Ensemble Opera Diversa je umělecký soubor, který se soustředí na objevné hudební a divadelní programy. Během více než dvacetiletého působení se ze souboru vyvinula hudební společnost, jež ve vlastní produkci organizuje kolem dvou desítek vystoupení ročně, a to především v domovském Brně. Nestandardnost souboru je z části dána jeho „trojjediností“ – autorské hudební divadlo, orchestrální nebo komorní koncerty a koncerty komorního sboru Ensemble Versus. K tomu těleso iniciuje nebo se podílí na tvorbě CD či rozhlasových nahrávek. Svou činností soubor usiluje o „dialog s otevřeným posluchačem“.

 

2023-09-09-Ensemble-Opera-Diversa-20-let-01

 

Foto: Marek Olbrzymek, Lukáš Úředníček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.