pátek, 08 září 2023 18:32

ČRo D-dur: Archivní víkendová Návštěva u Milana Munclingera

Autor:

„Od 22:00 ve středu začíná další záznam, a sice Orchestru BBC z Londýna pod taktovkou Sakariho Orama s Borisem Giltburgem v partu Klavírního koncertu c moll Sergeje Rachmaninova.“

„Sobotní den uzavře od 22:43 Beethovenova Missa solemnis s Johnem Eliotem Gardinerem.“

„Opera v 16:00 je bonbónkem pro milovníky italské opery, zazní Děvče ze Západu Giacoma Pucciniho, kterou skladatel komponoval pro Metropolitní operu a pro Carusa s Destinnovou.“

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 11. do 17. září?

V pondělí začíná dopolední blok v 9:06 Suitou z baletu Romeo a Julie, kterou sestavil dirigent Karel Ančerl. Je to jedna z jeho vrcholných nahrávek s Českou filharmonií a také příležitost si připomenout, že od smrti Karla Ančerla v kanadském Torontu uplynulo v červenci padesát let. V 10:40 je na programu další nahrávka České filharmonie, tentokrát raná Symfonie E dur Josefa Suka pod taktovkou Václava Neumanna. A jeho další nahrávka pokračuje hned v 11:28, kdy bude dirigovat Pražské komorní sólisty se sólistkou Zuzanou Růžičkovou v Bachově Koncertu d moll. V poledne je na programu komplet čtyřiadvaceti Preludií Fryderyka Chopina s Ivanem Moravcem, tedy skvělé a noblesní provedení. A po nich málo známá Symfonie A dur Otakara Ostrčila s orchestrem FOK a Jiřím Bělohlávkem, to ve 12:44. Jiná málo známá Symfonie č. 1 Edwarda Elgara je na programu ve 14:51. Večer v 19:30 se vysílá na D-dur živě za studia S 1, hrát bude Pražský žesťový kvintet. Ve 21:04 poslouchejte ještě přelomové dílo české hudby druhé poloviny 20. století, Vokální symfonii Vladimíra Sommera opět pod vedením Václava Neumanna. Ve 23:30 den uzavírá Berlínské requiem Arvo Pärta.

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-02

 

Úterý začíná v 8:00 Voříškovou symfonií v nahrávce Jiřího Bělohlávka, na kterou v půl deváté navazuje kvartet Smrt a dívka v podání Wihanova kvarteta. V 10:03 Láska básníkova Roberta Schumanna, mnohotvárný cyklus romantických písní v podání Olafa Bära. V 10:54 provede František Novotný Kreutzerovu sonátu Ludwiga van Beethovena. Ve 12:35 je možné sáhnout do kompletní nahrávky Klavírních koncertů Wolfganga Amadea Mozarta s Danielem Barenboimem, dirigujícím od klavíru, a Anglickým komorním orchestrem, půjde o Koncert č. 20 d moll. Ve 13:58 pak čeká poslední velké dílo Ludwiga van Beethovena, Smyčcový kvartet cis moll op. 131. Ve 20:06 se rozezní velká kantáta Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Ve středu v 11:31 poslouchejte symfonickou báseň Toman a lesní panna Vítězslava Nováka z nové nahrávky Jakuba Hrůši. Ve 14:37 věnujte pozornost symfonické básni Jeana Sibelia nazvané Kullervo. Ve dvacet hodin začíná záznam koncertu z nabídky Eurorádia, koncert z Lugana v podání Orchestru della Swizzera Italiana. Na programu je Prokofjevův První klavírní koncert a Brahmsova symfonie č. 1 c moll. Od 22:00 začíná další záznam, a sice Orchestru BBC z Londýna pod vedením Sakariho Orama s Borisem Giltburgem v partu Klavírního koncertu c moll Sergeje Rachmaninova.

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-03

 

Ve čtvrtek si nenechte ujít hned v 8:02 Suitu z opery Růžový kavalír Richarda Strausse s Vídeňskými filharmoniky s Christianem Thielemannem. A v 11:33 Debussyho Nokturna s Českou filharmonií za řízení Jeana Fourneta. Ve 12:35 máte příležitost znovu slyšet historickou nahrávku Schubertova Tria č. 1 s Henrykem Szeryngem, Arthurem Rubinsteinem a Pierrem Fournierem. Ve 14:59 strhující Bernsteinova nahrávka Symfonie č. 4 d moll Roberta Schumanna. A jiná Čtvrtá symfonie je na programu od 20:30, od Gustava Mahlera s Lucií Popp v sopránovém sólu a v pojetí Klause Tennstedta.

V pátek v 8:35 se vysílání otvírá Ravelovou Šeherezádou s Magdalenou Koženou, hned po doznění Schumannovy Jarní symfonie. V 8:54 přednese Martin Kasík a Wihanovo kvarteto Dvořákův Druhý klavírní kvintet, jednu z jeho vrcholných komorních skladeb. V 10:42 v kvartetu Z mého života můžete slyšet Pavel Haas Quartet; jde o jejich novou oceňovanou nahrávku. A ve 12:01 další kvarteto střední generace, Bennewitzovo kvarteto a Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1. Ve 13:05 je ještě jednou příležitost slyšet nejrozlehlejší orchestrální symfonii evropské hudby, Symfonii č. 8 c moll Antona Brucknera. A páteční večer patří soudobé hudbě: Luigi Dallapiccola, Vlastislav Matoušek, Svatopluk Havelka, John Adams, Eliot Carter, Edgar Varése, André Jolivet, George Crumb a Jiří Gemrot.

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-04

 

Víkendová návštěva splácí dluh Milanu Munclingerovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Dlouholetá redaktorka Vltavy Jana Vašatová vybrala nahrávky jeho souboru Ars rediviva a také archivní záznamy rozhovorů doplněné vlastními vzpomínkami. Byl to jedinečný průkopník a znalec staré hudby, pedagog a popularizátor, který sice ještě nepoužíval dobové nástroje, měl ale velký smysl pro styl a historický kontext prováděných děl. Poslouchejte v sobotu i v neděli od devíti do dvanácti hodin.

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-05

 

V sobotu ve 12:57 poslouchejte Obrazy Clauda Debussyho v podání Pierra Bouleze a Clevelandského symfonického orchestru. V 15:23 je na programu Schumannův Klavírní koncert s orchestrem z Dallasu a naším fenomenálním světovým klavíristou Ivanem Moravcem. Ve 21:15 hobojový koncert Richarda Strausse s Jakubem Hrůšou, Bamberskými symfoniky a sólohobojistou Berlínské filharmonie Albrechtem Mayerem. Den uzavře od 22:43 Beethovenova Missa solemnis s Johnem Eliotem Gardinerem.

Nedělní pořad přinese Smetanovu ranou Triumfální symfonii s Českou filharmonií a Karlem Šejnou ve 12:55. Opera v 16:00 je bonbónkem pro milovníky italské opery, zazní Děvče ze Západu Giacoma Pucciniho, kterou skladatel komponoval pro Metropolitní operu a pro Carusa s Destinnovou. Vy můžete poslouchat klasickou nahrávku s Plácidem Domingem, Sherillem Milnesem a Carol Neblett pod taktovkou Zubina Mehty.

 

2023-09-08-Ddur-tipy-37-tyden-06

 

Foto: Facebook / Prague Brass Ensemble, Mark Allen, Aleš Palko, Wikipedia / Volné dílo, archiv Klasiky+

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.