středa, 06 září 2023 14:01

Lípa Musica s koncertem při svíčkách

Autor:

Dvaadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který zahájil v pátek 1. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy Koncert pro Liberecký kraj s klavíristou Lukášem Vondráčkem, bude v prvním zářijovém týdnu pokračovat tradičním koncertem při svíčkách. V kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy vystoupí v pátek 8. září od devatenácti hodin častý festivalový host, soubor Collegium Marianum. Ten pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové představí svůj projekt Cachua serranita, který festivalové návštěvníky zavede na hudební pouť z Moravy až do „barbarských“ zemí Nového světa – Peru a Bolívie.

 

2023-09-06-LM-koncert-pri-svickach-00

 

V 17. a 18. století, kdy jezuité podnikali misijní cesty do Jižní Ameriky, se díla evropských skladatelů setkávala s hudbou tradičních bolívijských a peruánských indiánů. Právě tomuto exotickému hudebnímu dialogu je zasvěcen i projekt renomovaného souboru věnujícímu se interpretaci staré hudby. „Tance jihoamerických indiánů nebo vůbec jejich tradiční hudba mě fascinovala odjakživa a je to takový můj vysněný projekt,“ říká Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum. Když se tehdejší jezuité chystali na dlouhou misijní cestu do Jižní Ameriky, mnozí do svých zavazadel přidali noty a hudební nástroje. Tušili, že hudba může být prvním jazykem dorozumění. Jihoamerickou džunglí i horami se tak společně s tradiční hudbou bolivijských a peruánských indiánů rozezněla ke chvále Boží i díla J. Brentnera, D. Zipoliho či M. Schmida. Stejná hudba opěvující Stvořitele a Matku Boží zněla v barokních chrámech a vesnických kostelících na Moravě, zde ovšem okořeněná místním folklórem. G. P. Telemann nechal často zaznít hanácké a slezské lidové melodie ve své tvorbě a neskrýval nadšení z jejich „nefalšované barbarské krásy“.

 

2023-09-06-LM-koncert-pri-svickach-01

 

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v České republice má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům. Badatelská činnost Jany Semerádové, stejně jako její studium barokní gestiky, deklamace a tance umožnily rozšířit umělecký profil souboru od čistě hudebního zaměření k propojení s barokním tancem a divadlem a jsou také předpokladem nevšedních dramaturgií souboru s řadou novodobých premiér děl hudební historie.

 

2023-09-06-LM-koncert-pri-svickach-02

 

V následujícím týdnu festival Lípa Musica nabídne výstup svého dřívějšího uměleckého garanta, houslisty Josefa Špačka, který se představí v duu s violoncellistou Tomášem Jamníkem. Nabídnou svůj projekt Cesty s hudbou L. Janáčka, G. Kleina, E. Schulhoffa i J. S. Bacha. Koncert se uskuteční v pátek 15. září v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou. V sobotu 16. září Lípa Musica zavítá po letech do kostela sv. Antonína v Liberci, kde vystoupí respektovaný soubor Collegium 1704 s francouzskou mezzosopranistkou Lucile Richardot v programu věnovaném odkazu Antonia Vivaldiho.

 

Foto: Lukáš Marhoul Photography, Petra Hajská, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.