středa, 06 září 2023 11:41

Slavnostní úvod sezony Národního divadla Brno. Baletní soubor čeká výjimečná událost

Autor:

Piazzetta před Janáčkovým divadlem 7. září v osmnáct hodin ožije ke slavnostnímu zahájení sezony 2023/2024. Pro open-air koncert jsou nachystány ukázky z připravovaných premiér, jako je například Jakobín, i ohlédnutí za minulými úspěchy, jako byly hry Veselá vdova, Nápoj lásky či La bohéme v podání sólistů opery Jany Šrejma Kačírkové, Pavly Vykopalové, Romana Hozy či Jana Štávy – to vše za doprovodu orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće. KlasikaPlus.cz přináší, co čeká brněnský operní a baletní soubor v přicházející sezoně.

 

2023-09-06-NdB-nova-sezona-01

 

Dvořákův Jakobín, první premiéra sezony, je často prezentován jen jako idylický obrázek doby českého osvícenství, ale spolu s inspirovanou hudbou se v něm skrývá mnohem víc stále aktuálních témat. Pro začátek adventu se připravuje dárek malým divákům i celým rodinám – speciální představení věnované Smetanově Prodané nevěstě, ale s pomocí pražského Divadla Spejbla a Hurvínka. Rok 2024 je rokem dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany a Janáčkova opera Národního divadla Brno přispěje do projektu Smetana200 prostřednictvím nové inscenace opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Welsh National Opera v hudebním nastudování jejího šéfdirigenta Tomáše Hanuse a v režii velkého propagátora české opery ve světě Davida Pountneyho.

Výjimečnými projekty Roku české hudby budou Dvořákova Rusalka, kterou poprvé v České republice nastuduje režisér David Radok, a světová premiéra iniciovaná brněnským souborem jako další z řady objednávek nových operních děl. Námětem skladatelce Lubici Čekovské a libretistce Viktorii Knotkové byla novela Orlando anglické spisovatelky Virginie Woolf. V soudní síni čeká drama hledání identity napříč stoletími v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka.

 

2023-09-06-NdB-nova-sezona-02

 

První polovina sezony bude také ve znamení návratů úspěšných inscenací, Brittenova Petera Grimese v titulní roli s Joachimem Bäckströmem a Straussovy Salome, obojí v režii Davida Radoka. V plném proudu příprav je i festival Janáček Brno, již 4. listopadu 2023 se lze těšit na odhalení programu devátého ročníku bienále v rámci slavnostního koncertu s hosty Josefem Špačkem a Kateřinou Kněžíkovou. Cestu k opeře divákům bude i v letošní sezoně otvírat lektorka Eliška Pruch Dočkalová společně s dramaturgyní Patricií Částkovou prostřednictvím doprovodných programů.

Následující baletní sezona přinese na jeviště Janáčkova a Mahenova divadla současnou baletní tvorbu i velká jména světové choreografie. Jde o inscenace z tvorby legendárních Nacha Duata a Jiřího Kyliána a představen bude také původní balet, jehož choreografii připravil ukrajinský choreograf Radu Poklitaru. To vše ve společném večeru pod názvem Bdění. Jarní premiéra bude patřit opět původní tvorbě, tentokrát v celovečerní formě současného baletního divadla choreografa a uměleckého šéfa souboru, Mária Radačovského, inspirovaného životem módní ikony Coco Chanel. Ústředním motivem uváděných titulů i nových kreací bude ženský osud v různých podobách, a tak interpretační příležitosti patří především sólistkám souboru.

 

2023-09-06-NdB-nova-sezona-04

 

Plánují se také dvě zcela původní premiéry juniorského souboru NdB 2, který letos zahájí svou druhou sezonu. Na scéně divadla Reduta uvede v následující sezoně v podzimním a jarním termínu plánované komponované večery Program 3 a Program 4. Koncepce těchto večerů zůstane po vzoru minulé sezony zachována.

 

2023-09-06-NdB-nova-sezona-05

 

Na podzim čekají kromě premiéry Bdění další tři pro baletní soubor velmi významné události. Jednak je to první ročník galavečera věnovaného onkologicky nemocným pacientům Tancem pro život, dále druhý ročník festivalu současného profesionálního baletu Dance Brno a nakonec událost, která se nebude opakovat minimálně po několik desetiletí, konference Dance Forum. V prvních listopadových dnech se právě v Brně setkají umělečtí šéfové baletních souborů z celé Evropy. V divadle Reduta a v Janáčkově divadle budou společně rokovat o budoucnosti a fungování baletního provozu v evropských divadlech.

 

Foto: NdB, Marek Olbrzymek 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.