čtvrtek, 07 březen 2019 07:07

Jarní festivalové defilé

Autorka:

„Smetanova Litomyšl za první den vyprodala13 z 41 pořadů.“

„Pražské jaro otevřou Bamberští symfonikové se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou.“

„Concentus Moraviae bude letos těsněji než jindy propojen s Rakouskem.“

Blíží se jaro a s ním i tradiční festivaly. Některé už odpočítávají dny nebo týdny do svého zahájení a jiné právě odstartovaly nebo chystají předprodej vstupenek. Před námi tak je například Pardubické hudební jaro, Hudební festival A. Dvořáka Příbram, Festival Jakuba Jana Ryby, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Hudba tisíců Mahler-Jihlava, Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, Concentus Moraviae a z kraje léta pak Smetanova Litomyšl nebo Prague Proms. Zastavme se u nich podrobněji.

 

uni

 

Už příští týden, v pondělí 11. března zahájí svůj už 41. ročník festival Pardubické hudební jaro. Nabídne 21 pořadů a do regionu přiveze umělce, jako jsou Radek Baborák a jeho žáci, kteří vystoupí s PKF – Prague philharmonia, klavírista Lukáš Vondráček nebo Prague Cello Quartet, zazpívá Gabriela Beňačková v doprovodu Lubomíra Brabce a připraveny jsou i přesahy klasické hudby, vystoupí třeba Jiří Pavlica s Hradištanem a varhanicí Kattou, Musica Bohemica s Jaroslavemm Krčkem nebo Ondřej Havelka s Melody Makers. Na programu jsou i dvě opery, které přiveze operní souboru libereckého Divadla F.X. Šaldy. Pucciniho Bohéma v Pardubicích dost dlouho nebyla uvedena a Massenetova Thais patří celkově k méně uváděným titulům, stejně jako další francouzské tituly. "Z nějakého důvodu v Čechách známe spíše italskou nebo německou operu," doplnil  ředitel festivalu Josef Krečmer. Festival tradičně vystoupí z Pardubic i do okolí, koncerty se budou konat také v Hlinsku, Chrudimi, Heřmanově Městci, Přelouči, Vysokém Mýtě a Sezemicích.

 

phj

 

Předprodej vstupenek právě zahájil 51. ročník Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram.  Letošní program se ponese v duchu motta „Mistr a jeho žáci“ a spojí tak Dvořáka skladatele s Dvořákem pedagogem. Přehlídka se koná od 24. dubna do 11. Června. Zahajovací koncert nabídne kromě Dvořákových také skladby Josefa Suka a Vítězslava Nováka a vystoupí na něm Soňa Červená, Lucie Silkenová, Julie Svěcená a Martin Bárta, doprovodí je Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. 11. května proběhne tradiční benefiční koncert pro Vilu Rusalka, letos přijal pozvání Ivo Kahánek a součástí akce bude i mimořádné zpřístupnění vily Rusalka pro veřejnost za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka. Jaroslav Březina a Martin Kasík s kolegy přednesou Janáčkův Zápisník zmizelého, výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních, Píseň lásky Josefa Suka a Slovenské dvojzpěvy Sylvie Bodorové. Začátek května bude patřit opernímu představení pro děti „Prodáváme nevěstu“. Dále vystoupí Český filharmonický sbor Brno, kytarové duo Cantique ve složení Anna Hronová a Jan Hron, Smetanovo trio, Heidelberg University Concert Choir (USA), Prague Cello Quartet, komorní orchestr Quattro v čele s dirigentem Markem Štilcem, harfistka Jana Boušková, Spohr Violin Dua a varhaník Pavel Černý. V programu je i světová premiéra vítězné skladby 3. ročníku kompoziční soutěže, Suita pro smyčcový orchestr Petra Koronthályho. Svatá Hora u Příbrami bude letos místem pro Operetní gala. Open air koncert připomene žáky Antonína Dvořáka, kteří svůj umělecký život zasvětili operetní tvorbě, Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla a Rudolfa Piskáčka. Už počtvrté se bude konat i Den s Antonínem Dvořákem. Festival završí koncert Václava Hudečka a jeho „žáků“ Jana Mráčka a Marie Hasoňové s názvem „Mistři houslí“.

 

ad

 

Pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy nabídne II. ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby. Začne 28. dubna v Rožmitále pod Třemšínem, tedy v rodišti slavného skladatele. Další program ale proběhne také v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve Starém Rožmitále a na zámku v Březnici. Závěrečný koncert v Praze, v chrámu Sv. Mikuláše na Malé Straně, pak nabídne světovou premiéru Nešporních zpěvů J. J. Ryby. Cílem festivalu je hlavně prezentovat J. J. Rybyu jako renesanční osobnost a nabídne proto jeho díla, která většinou lidé neznají, ve špičkové interpretaci, na místech jeho kraje a v dobovém i kulturním kontextu. Pořadatelé navíc chystají před každým koncertem dramaturgický úvod. Mezi umělci, kteří letos vystoupí, jsou například violoncellista Eduard Šístek, který provede rožmitálskou premiéru Rybova violoncellového koncertu, Collegium Marianum  pod vedením Jany Semerádové, orchestr L’Armonia Terrena, Škampovo kvarteto, vokální soubor L’Armonia vocale, dirigenti Zdeněk Klauda, Zbyněk Müller a Jakub Kydlíček se Smíšeným pěveckým sborem a Barokním orchestrem pražské Konzervatoře. V netradiční roli varhaníka se představí vedoucí souboru Ensemble Inégal Adam Viktora. Titul Rybův junior má letos v držení flétnistka Eliška Hejhalová, účastnice interpretačních kurzů Rybova festivalu v roce 2018 a vítězka soutěže Concertino Praga, která vystoupí 15. května na zámku v Březnici. Festival podporuje také vznik nové hudby. V loňském roce uvedl skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“ a pro letošní ročník dramaturgie oslovila skladatele Jaroslava Krčka. Jeho skladba zazní v premiéře na koncertě 10. května ve Starém Rožmitále.

 

jjr

 

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro má už mnohé koncerty vyprodané, přesto se ještě mnohé zajímavé dají sehnat. Přehlídku otevřou 12. května Bamberští symfonikové se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Těleso se hlásí ke svým kořenům, u nichž stojí německy hovořící hudebníci odsunutí z českých zemí v roce 1945. Dalšími zahraničními tělesy budou Orchestra dell´Academia Nazionale di Santa Cecilia z Říma s šéfdirigentem Antoniem Pappanem a houslistkou Lisou Batiashvili, španělský Orquestra de Cadaques, americký Komorní orchestr Orpheus hrající bez dirigenta, který přijede s klavíristou Janem Lisieckým, a Orchestre National du Capitole de Tuolouse, který festival uzavře Dvořákem, Debussym a Stravinským. Francouzskou hudební kulturu mimo jiné zastoupí barokní soubor Les Arts Florissants s Williamem Christiem a pařížský soubor pro soudobou hudbu Ensemble Intercontemporain. Debut má mít na Pražském jaru Ben Glassberg, vítěz Mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu v roce 2017.

 

PJ2019FB2

 

Hudební festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava začíná 18. května a potrvá v duchu mahlerovských dat do 7. července. Na některé programy je vstup zdarma a vstupenky na ostatní jsou v prodeji. Vystoupí mimo jiné Janáčkova filharmonie Ostrava a dirigent Valentin Uryupin, rakouská pěvkyně Simona Eissinger a klavírista Manfred Schiebel v písňovém recitálu, jejich krajan Komorní orchestr Allegro Vivo, The Ferenc Liszt Chamber Orchestra z Maďarska, Epoque Quartet, klarinetista Irvin Venyš nebo hornistka Kateřina Javůrková.

 

mahler

 

V Ostravě se od 28. května do 1. července uskuteční Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Nabídne přes třicet koncertů. Zahájí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu rezidenční těleso ostravské přehlídky, které bude řídit Kristjan Järvi, nejmladší člen slavného dirigentského klanu. Nabídne skladby Sergeje Prokofjeva, Sergeje Rachmaninova a Janáčkovu Sinfoniettu. Závěr festivalu pak bude patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilujícího Milana Báchorka připomene jeho Hukvaldská poéma, Dvořákův Žalm zazní vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech. Koncerty se budou konat v Ostravě, Hukvaldech a dalších deseti městech v okolí. Diváky zavedou jak do koncertních síní, tak do zámku, hornického muzea, rozhlasového studia, kostelů i pod širé nebe. Na programu budou samozřejmě díla Leoše Janáčka, ale také skladby jiných českých i světových autorů. Dramaturgie chystá například sedm symfonických, pět komorních a tři varhanní koncerty, dva klavírní a dva houslové recitály, dva vokálně instrumentální koncerty, tradiční Den slezských varhan a také jazzový podvečer. Chybět nebude ani tradiční nedělní matiné s brunchem nebo hudební nocturno, které bude tentokrát ve španělských rytmech. Mezi interprety, kteří přijali pozvání, jsou třeba klavíristé Sergei Babayana Tomáš Kačo, houslisté Isabelle Faustová, Renaud Capuçon, Milan Paľa a Ivan Ženatý, filharmonici z Toulouse nebo kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

 

janacek

 

Už dva týdny se prodávají vstupenky na jihomoravský festival Concentus Moraviae, začíná 1. června a do 25. nabídne osmnáct koncertů. Čtyřiadvacátý ročník opět přiveze kvalitní hudbu do malých měst a obcí mimo metropole. Bude mít podtitul Koncert národů s odkazem na Vídeňský kongres svolaný na podzim 1814 za účelem vyřešení poměrů v Evropě po napoleonských válkách. Kongres evropských států trval do jara 1815. Souvisí s ním mimo jiné také rozkvět národních hudebních škol. Festivalové koncerty zasahují vedle jihomoravského regionu také do kraje Vysočina a do Dolního Rakouska. Patronkou festivalu je Magdalena Kožená, která bude i letos v jeho rámci mít svůj koncert, tentokrát s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. Vystoupí také několik věhlasných i méně známých kvartet, například Epoque Quartet, Jerusalem Quartet, Zemlinského kvarteto nebo Pavel Haas Quartet, dále Markéta Cukrová, Barbara Maria Willi, Jana Boušková, Czech Ensemble Baroque Choir nebo, Alfred Brendel. Concentus Moraviae bude letos těsněji než jindy propojen s Rakouskem. K sousedům - z Lednicko-valtického areálu do dolnorakouského regionu Weinviertel - povede i trasa akce Hudba na kole v sobotu 15. června. Pro hudbymilovné cyklisty bude ten den připraveno dvacet zastávek, na nichž bude v podání českých a rakouských hudebníků znít hudba různých žánrů od klasiky po swing, od středověké hudby ke klezmeru.

 

cm

 

Vstupenky už prodává i Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, který začíná také 1. června. Potrvá devět dnů a vystoupí na něm Jiří Bárta, Corinne Chapelle, Terezie Fialová, Michaela Káčerková, Konstantin Lifschitz, Kana Okada, Roman Patočka, Matouš Pěruška, Josef Somr, Pavel Svoboda, Karel Untermüller, Vilém Veverka, Gabriela Vermelho & GaRe, Kristina Vocetková, Lukáš Vondráček, Marek Zvolánek, Musica Minore, PhilHarmonia Octet Prague, Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl, studentský sbor Gaudeamus a Zdeněk Licek.

 

5087-mfkh

 

Třiatřicet programů, počínaje hvězdnými koncerty sopranistky Olgy Peretyatko a mezzosopranistky Magdaleny Kožené a konče Dvořákovou Svatou Ludmilou, Webberovou rockovou operou Jesus Christ Superstar nebo operami Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče a Hry o Marii Bohuslava Martinů, nabídne letošní národní festival Smetanova Litomyšl od 13. června do 7. července. Předprodej začal včera a jako každý rok bleskově mizejí vstupenky na koncerty populárních umělců a známé tituly, mnohem pomaleji se pak doprodávají ostatní pořady. Jen za první den se včera vyprodalo 13 z 41 pořadů. „Pro mnohé je vyprodáno, když se jim nepodaří sehnal lístky na ty nejznámější pořady“, říká ředitel festivalu Jan Pikna. V tu dobu je ale ještě k mání spousta kvalitních pořadů. „Lidé by nám po těch letech měli více věřit a nebát se vyzkoušet i to, co předem neznají. Je vyzkoušeno, že host, kterého pozveme na pořad, který by si sám nevybral, odchází nadšený. Chodím na všechny pořady a za sebe můžu říct, že na Smetanovu Litomyšl se dá jít naslepo!“ dodává Jan Pikna. Na programu má 61. Smetanova Litomyšl celkem deset operních představení a deset velkých koncertů, vesměs na zámeckém nádvoří. Ostatní se uskuteční ve Smetanově domě, v obou velkých chrámech, v Zámecké jízdárně a Klášterních zahradách. Komorní operní představení se už tradičně konají na zámku v nedalekých Nových Hradech, kde letos zazní v české premiéře Gluckova opera Paris a Helena. Z klasického operního repertoáru uvedou v Litomyšli soubory Národních divadel z Prahy, Brna a Ostravy Smetanova Dalibora, Donizettiho Nápoj lásky, Pucciniho Triptych a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Zahajovací koncert patří rezidenční České filharmonii s Jakubem Hrůšou a houslistou Josefem Špačkem, dalším velkým symfonickým tělesem bude Čajkovského orchestr z Moskvy a pak Filharmonie Brno se sólisty a sbory s Berliozovou dramatickou legendou Faustovo prokletí. Adam Plachetka bude v Litomyšli zpívat se souborem Czech Ensemble Baroque Händela, hostovat mají Pražští symfonikové a Janáčkova filharmonie Ostrava, PKF-Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonie Pardubice, Collegium 1704 nebo Ambroš Ladies Orchestra s dirigentkou Nikol Kraft. Irena Chřibková zahraje varhanní cyklus Faust Petra Ebena. Mezi sólisty festivalu bude trumpetista Sergej Nakarjakov. Přijede Dětská opera Praha, Kühnův dětský sbor, brněnská Kantiléna, Česká studentská filharmonie a dětský pěvecký sbor Čhavorenge. Operní studio Theaturtle Toronto uvede muzikál Charlotte. Uskuteční se jazzové koncerty a Orquestrina Baborák přiveze tango. A jedna sobota bude patřit pořadům uzavírajícím první ročník uměleckého vzdělávání MenART – propojení mladých talentů s profesionálními umělci.

 

sml

 

I když je festival Prague Proms pořádaný Českým národním symfonickým orchestrem spíš letní záležitostí, letos začíná už 18. května prologem v klubu La Fabrika. Vystoupí tam orchestr Thomas Gansch Big Band, vedený prvním trumpetistou žesťového septetu Mnozil Brass. Na festivalu se jinak hudba dalších žánrů - vedle symfonické - objeví jako každoročně i v hlavním letním programu. 26. června vystoupí Banjo Band Ivana Mládka. Kapela už existuje 52 let. Chystá pořad nazvaný Od neworleanského jazzu k Jožinovi z bažin a Jezu. Na 4. července ohlásili pořadatelé islandskou skupinu Mezzoforte, založenou v roce 1977 a hrající unikátní jazz-funk fusion. 9. července zahraje také Epoque Quartet překvapující neortodoxními projekty na pomezí mnoha žánrů a o den později se do oblíbené Prahy vrátí slavný mexický tenorista Ramón Vargas, kterého doprovodí Český národní symfonický orchestr. Festival uzavře 16. července Hollywood Night.

 

prague-proms

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.