sobota, 02 září 2023 10:14

ČRo D-dur: Umělci Dvořákovy Prahy a návštěva u Marka Jerieho

Autor:

„Program v úterý můžete zahájit Houslovým koncertem Antonína Dvořáka v osobitém pojetí slavné houslistky Anne-Sophie Mutter.“

„Čtvrtek zahájí Ďáblův trylek za doprovodu Vídeňských filharmoniků. V 9:22 provede Daniel Barenboim Beethovenovu Apassionatu.“

„Vzácným hostem víkendové Návštěvy bude violoncellista, pedagog a dlouholetý člen Guarneri tria Marek Jerie. Bude vzpomínat na svá studentská léta – byl spolužák a životní přítel Jiřího Bělohlávka, který také studoval violoncello.“

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 4. do 10. září?

Pondělí je možné na stanici D-dur zahájit Čajkovského Smyčcovou serenádou C dur v podání slavného Komorního orchestru Orfeus, začátek je v 8:15. V 9:17 poslouchejte Chopinův Klavírní koncert č. 2 f moll s famózní klavíristkou Marthou Argerich pod taktovkou Charlese Dutoita. V poledne je možné slyšet málo známé Klavírní trio č. 8 Es dur Ludwiga van Beethovena v podání Guarneri tria Praha, což předjímá víkendovou návštěvu u Marka Jerieho. A v 12:15 dvě suity z Griegova Peer Gynta pod taktovkou Libora Peška. Ve 14:58 začíná Dvořákova První symfonie „Zlonické zvony“ pod taktovkou Rafaela Kubelíka s Berlínskými filharmoniky. Barvitá symfonická báseň Richarda Strausse Z Itálie v podání orchestru Tonhalle Curych začíná 20:57, tento orchestr na konci týdne zahajuje Dvořákovu Prahu.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-02

 

Program v úterý můžete zahájit Houslovým koncertem Antonína Dvořáka v osobitém pojetí slavné houslistky Anne-Sophie Mutter, začíná v 8:57. A hned po ní v 9:31 navazuje Ivan Moravec s Měsíční sonátou Ludwiga van Beethovena. Před polednem v 11:28 zazní Symfonie č. 4 Miloslava Kabeláče z kompletu, který nahrál Marko Ivanović se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V 13:19 začíná Brahmsův Houslový koncert s Rozhlasovými symfoniky a Alexandrem Liebreichem a sólistou Sergejem Chačatrjanem. Navazuje Symfonie č. 4 Gustava Mahlera z pozoruhodného kompletu, který v 70. letech minulého století natočil Rafael Kubelík v Mnichově se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Sopránové sólo ve čtvrté větě tehdy svěřil své manželce Elsie Morison. V 15:22 nás čeká další nová nahrávka SOČRu, tentokrát se současným šéfdirigentem Petrem Popelkou, budou to Symfonické tance Sergeje Rachmaninova. Od osmi hodin večer je na programu hudba 20. století: Marcel Poot, Béla Bartók, David Skidmore, Gija Kančeli, Štěpán Rak, Luboš Fišer, Steve Reich, Ivana Loudová, George Gershwin a Aulis Sallinen.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-03

 

Ve středu si v 8:00 nenechte ujít fenomenální nahrávku Brahmsova klarinetového kvintetu se Sabine Meyer a Alban Berg kvartetem. V 10:33 provede Ondříčkovo kvarteto málo známý smyčcový kvartet Jaroslava Ježka. V 11:28 je na programu symfonie Carla Marii von Webera s Wolfgangem Sawallischem a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. V poledne si nalaďte nejhranější klavírní sonátu Franze Schuberta č. 21 B dur, D 960, hraje Hiroko Takemura. Ve 12:40 navazuje Händelova Dramatická kantáta Apollo a Dafne. Ve 13:23 nepřehlédněte Symfonii d moll Césara Francka s legendárním francouzským dirigentem Pierem Monteuxem. Ve středu večer budou znít od osmi skladby v podání umělců letošní Dvořákovy Prahy. Na prvním místě je to dirigent zahajovacích koncertů Paavo Järvi – syn slavného estonského dirigenta Neeme Järviho. Na festivalu zahraje Novosvětskou, ale poslouchat s ním můžete na stanici D-dur Sibelia. Atraktivním sólistou koncertů Izraelské filharmonie bude americký houslista Gil Shaham v Brahmsově Houslovém koncertu a další den ve Dvojkoncertu. Oba dva koncerty je možné slyšet v rámci večerního středečního bloku za doprovodu Berlínské filharmonie s Claudiem Abbadem. Letošní Dvořákova Praha je ve znamení 190. výročí narození Johannesa Brahmse a na festivalu zazní všechny skladatelovy instrumentální koncerty, takže i oba klavírní. Jeden klavírista, sir András Schiff, bude též dirigovat Českou filharmonii v Beethovenově Eroice, my si s ním poslechneme alespoň jednu z Beethovenových sonát. Dalším hostem u České filharmonie bude osobitý dirigent Sakari Oramo, se kterým si poslechněte dílo Ernsta Blocha. Na festival zavítá vedle Vídeňské, jak zmíněno, také Izraelská filharmonie, se kterou si můžete poslechnout půvabné provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob se čtyřmi slavnými houslisty židovského původu. V komorní řadě vystupuje vedle Pavel Haas Quartetu také Zemlinského a Bennewitzovo kvarteto – s posledně jmenovaným si poslechněte novou nahrávku Kvartetu G dur Josepha Haydna. A na závěr můžeme krátce vzpomenout i provedení klavírního díla Leoše Janáčka Ivo Kahánkem, který letos na Dvořákově Praze vystupuje s orchestrem.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-09

 

Čtvrtek zahájí v 9:00 Anne-Sophie Mutter sonátou Ďáblův trylek za doprovodu Vídeňských filharmoniků. V 9:22 provede Daniel Barenboim Beethovenovu Apassionatu. A v 9:47 je na programu Monteverdiho proslulý madrigal na pomezí operní scény Souboj Tancreda s Clorindou. V 10:12 zazní trochu zapomenutá nahrávka Berliozova Harolda v Itálii s Josefem Sukem v partu violy a Českou filharmonií pod taktovkou Dietricha Fischera-Dieskaua. Před polednem v 11:34 si poslechněte Gershwinova Američana v Paříži pod taktovkou Leonarda Bernsteina. V poledne opět Anne-Sophie Mutter, tentokrát se Sarasateho Fantazií Carmen a hned poté Charpentierovo Te Deum s Marcem Minkowskim a Magdalenou Koženou mezi sólisty. Ve 12:46 je možné si připomenout starší nahrávku Dvořákova Violoncellového koncertu s Angelicou Mayovou a Václavem Neumannem. V 15:06 je možné se znovu zaposlouchat do Franckovy Symfonie d moll, tentokrát pod taktovkou Leonarda Bernsteina. Večerní program začíná ve 20:00 Hudbou pro Prahu Karla Husy a pokračuje Janáčkovou kantátou Amarus a dále skladbami Ilji Hurníka, Lukáše Matouška nebo Zdeňka Šestáka.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-05

 

Celé páteční dopoledne patří české hudbě, v 9:00 zahajuje dechová úprava Dvořákova Amerického kvartetu, navazuje Sukova Praga a po ní České tance s Jitkou Čechovou, dojde i na Františka Škroupa, Svatopluka Havelku a Bohuslava Martinů. Páteční poledne zahájí Smetanovy Pochody a po nich kantáta Arianna abbandonata Benedeta Marcella s Magdalenou Koženou a Collegiem 1704. V 12:58 poslouchejte Schubertův Kvintet Pstruh opět s Andrásem Schiffem a členy Hagenova kvarteta. V 13:39 je na programu Honeggerova Liturgická symfonie se Sergem Baudem a Českou filharmonií. Ve 14:24 začíná Dvořákova velká duchovní kantáta Stabat Mater na nahrávce Wolfganga Sawallische s Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a mezinárodním kvartetem sólistů. A ve 21:11 je na programu další velké kantátové dílo, Jana z Arku na hranici Arthura Honeggera v české nahrávce s mezinárodním obsazením pod taktovkou Serge Bauda. Ve 22:27 se rozezní Goldbergovy variace s Glennem Gouldem a po nich Mahlerova První symfonie „Titán“ s Rafaelem Kubelíkem.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-06

 

Vzácným hostem víkendové Návštěvy bude violoncellista, pedagog a dlouholetý člen Guarneri tria Praha Marek Jerie. Bude vzpomínat na svá studentská léta – byl spolužák a životní přítel Jiřího Bělohlávka, který také studoval violoncello. Začneme oblíbenými kusy jeho mládí, tedy Variacemi na slovenskou lidovou píseň a Rokokovými variacemi. Pak ale dostanou prostor tři slavní violoncellisté, jejichž mistrovské kurzy mohl Marek Jerie zažít a vypráví o nich. Jsou to postupně Pablo Casals, Mstislav Rostropovič a André Navarra. Uslyšíme s nimi Bachovy Suity nebo Brahmsovu sonátu. Dojde i na duo, které Jerie tvořil po léta se svým bratrancem a významným klavírním pedagogem Ivanem Štrausem. Druhý díl návštěvy bude z větší části patřit zralým a vrcholným nahrávkám Guarneri tria Praha – obě vrcholná tria Antonína Dvořáka f moll a Dumky a pak Schubertovo Trio č. 2 Es dur. V případě Dumek půjde o třetí společnou nahrávku, za kterou stojí několik set provedení. Jinak zavzpomínáme i na Smetanovo kvarteto a dirigentské umění Jiřího Bělohlávka. Řeč bude o filosofii komorní hudby, spolupráci v triu, koncertech v malých městech i celkovém přístupu k hudbě. Očekávejte bohaté a zajímavé setkání.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-10

 

Sobotní odpoledne kombinuje Biberovy Růžencové sonáty v nové nahrávce Lucie Sedlákové Hůlové a Jaroslava Tůmy s Rossiniho předehrami. Pravidelný čas na operu v neděli v 16:00 vyplní opera-singspiel Georga Philippa Telemanna Miriways o třech dějstvích.

 

2023-09-02-Ddur-tipy-36-tyden-08

 

Foto: Gaëtan Bally, Michal Fanta, Janáčkova opera NdB / Jakub Jíra, archiv Klasiky+, MHF L. Janáčka, TTomáš Moudrý, Musica ad confluentem

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.