středa, 23 srpen 2023 14:50

Jana Sibera zazpívá u sv. Jakuba v rámci Mezinárodního varhanního festivalu

Autor:

Přehlídka světového varhanního umění v bazilice sv. Jakuba v Praze, která se letos koná poosmadvacáté a trvá do 21. září, v srpnu přinese ještě dva koncerty, oba od devatenácti hodin. Rakouské ozvěny je název pořadu rakouského varhaníka Ernsta Wallyho, který zazní 24. srpna. O týden později návštěvníci kostela uslyší i zpěv v podání Jany Sibery a Lenky Švehlíkové. Za varhany se posadí Irena Chřibková.

 

2023-06-23-AO-prubezny-vyhled-02

 

Wallyho účast na festivalu je dílem spolupráce společenství Svatojakubského Audite Organum a Rakouského kulturního fóra v Praze. Varhaník začne Fantazií C dur, op. 87 Roberta Fuchse (1847–1927) a své vystoupení ukončí Preludiem a fugou D dur Franze Schmidta (1874–1939). Přitom mimojiné nezapomene na gurua polyfonní tvorby a jednoho z největších hudebních géniů všech dob Johanna Sebastiana Bacha.

 

2023-06-23-AO-prubezny-vyhled-01

 

Každý umělec si vytvořil svůj originální program šitý na míru svatojakubským varhanám, které zazní v celé své barevnosti a osobitosti,“ lákala před začátkem festivalu ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. A právě ona předvede své umění v samotném závěru měsíce sprna spolu se dvěma zpěvačkami, sopranistkou Janou Siberou, čerstvou držitelkou Ceny Thálie, a mezzosopranistkou Lenkou Švehlíkovou. V programu Oslavuj Pána zazní Sonata A dur, op. 91 Alexandra Guilmanta (1837–1911) a zpěvy Bedřicha Antonína Wiedermanna (1883–1951).

V září čekají příznivce festivalu ještě tři koncertní zastavení. Jedno z nich patří laureátce Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě, Korejce Yewon Choi. 14. září zahraje vahraník Ondřej Valenta v programu nazvaném Mezi Alpami a Baltem. A dalším lákadlem je vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda na závěr festivalu 21. září. Umělec je nejen varhaníkem, ale i dopravním pilotem, a snad proto nese jeho pořad název Létající Pařížan. Reflexe předchozích produkcí festivalu jsou k přečtení ZDEZDE a ZDE.

 

2023-06-23-AO-prubezny-vyhled-03

 

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události pravidelně pořádá také Velikonoční a Vánoční koncerty. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum, který si klade za cíl zachovat svatojakubské varhany budoucím generacím. Proto Nadační fond nyní zahajuje sbírku na jejich záchranu v podobě jejich celkové rekonstrukce. Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály jednadevadesáti znějícími rejstříky (hlasy) a 8.277 píšťalami největší v Praze a spolu s Englerovými v olomouckém kostele sv. Mořice i v celé České republice.

 

Foto: Římskokatolická farnost Brno-Lesná, DJKT Plzeň, Facebook / Kulturní Opava

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.