pondělí, 21 srpen 2023 10:58

Budějovický festival staré hudby Musica ad confluentem s mnoha zahraničními hosty

Autor:

Slavnostní nekoncertní zahájení Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem, v překladu Hudba na soutoku, lokalizovaného v Českých Budějovicích a okolí, se koná 1. září opět v Galerii Rabenštejnská. V září a říjnu se v jihočeské metropoli uskuteční už šestý ročník akce. Dramaturgie festivalu pro své návštěvníky přichystala sedm koncertů.

 

2023-08-21-Hudba-na-soutoku-2023-00

 

Zahajovací koncert 8. září provede Capella Regia pod vedením Roberta Huga, na kterém kromě jiného zazní Mariánské nešpory Adama Michny z Otradovic. Po třech letech se na festival vrací jordánsko-španělské duo Cantar alla Viola, tedy sopranistka Nadine Balbeisi, kterou na violu da gamba doprovodí Fernando Marín. V programu Music for a while 16. září zazní anglická, německá a italská hudba 17. století. Dalším zahraničním hostem je německý soubor Boulevard Baroque s uměleckou vedoucí Karlou Enríquez. Společně s nimi jako hosté vystoupí flétnistka Jana Semerádová, umělecká vedoucí v Čechách dobře známého Collegia Marianum, a izraelský cembalista Shalev Ad-El. Svůj program nazvali Autumn’s night fever! a v prostředí jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou návštěvníci 23. září vyslechnou hudbu Johanna Adolfa Hasseho, Františka Bendy, Jiřího Antonína Bendy a Johanna Helmicha Romana.

 

2023-08-21-Hudba-na-soutoku-2023-01

 

Z Portugalska 30. září přijede trio Iberian Ensemble, které pod vedením flétnisty Alexandra Andradeho provede svůj program s názvem Hudba 18. století na iberských a italských dvorech. Konkrétně zazní díla autorů jako Antonio Vivaldi, Carlos Seixas, Gaspar Sanz, Luis Álvares Pinto a Domenico Scarlatti. Posledním pozvaným zahraničním souborem je 6. října francouzský Ensemble Castelkorn s uměleckým vedoucím Josefem Žákem. Koncert se koná v barokním kostele Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Hlavním zdrojem repertoáru programu Labyrinth Garden je kroměřížská hudební sbírka biskupa Karla Liechtensteina-Castelkorna, o jejíž větší povědomí v západní Evropě soubor usiluje. Předposledního koncertu festivalu se 14. října ujme českobudějovická rodačka, sopranistka Irena Troupová, která se svým souborem přednese skladby barokní Itálie v programu s názvem All'armi, pensieri!

 

2023-08-21-Hudba-na-soutoku-2023-04

 

Slavnostní, závěrečný koncert šestého ročníku festivalu Musica ad confluentem je naplánován na 25. října do obřadní síně českobudějovické radnice, kdy flétnistka Michaela Koudelková a její uskupení vystoupí s programem Corelli & Händel – S flétnou napříč Evropou. Koncert je věnován 105. výročí vzniku Československa.

 

2023-08-21-Hudba-na-soutoku-2023-03

 

Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem je maloformátový projekt, který se koná na podzim v českobudějovických kostelích a památkových objektech. Je zaměřen na starou hudbu, tedy hudbu středověku, renesance a baroka. Soutokem je zde míněno jak splynutí řek Vltavy a Malše, tak symbolicky i časový soutok několika století, jejichž hudbu mají diváci možnost slyšet na jednotlivých koncertech.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.