neděle, 20 srpen 2023 14:30

‚Radostně se smyčcem‘ na kurzech brněnské konzervatoře

Autor:

Smyčcové oddělení Konzervatoře Brno pořádá jedenáctý ročník Brněnských smyčcových kurzů. S mottem „Radostně se smyčcem ― prázdninové rozehrávání“ se uskuteční v termínu 21. 8. ― 27. 8. 2023 v prostorách zmíněné instituce. Kurzy jsou určeny pro žáky všech věkových a výkonnostních kategorií, pro jejich učitele i rodiče. Součástí kurzů je festival Netradiční hudební večery sestávájící z pěti koncertních zastavení. V jejich rámci se představí například Leoš Čepický či Graffovo kvarteto.

 

2023-08-20-Brno-smycove-kurzy-01

 

Leoš Čepický, primárius Wihanova kvarteta a pedagog pražské akademie, na úvod kurzů i festivalu zahraje v Loretánské kapli čistě bachovský program. Půjde přesně o druhou polovinu pořadu sonát a partit, který zahraje i 17. září v Dolních Břežanech. Komponovaný večer v Uměleckoprůmyslovém muzeu s hudbou, slovem i výtvarným uměním (spolupráce s Moravskou galerií v Brně) zvaný Zpěvy domova ztvární v jeho hudební složce Graffovo kvarteto o dva dny později 23. srpna. Přednese díla Josefa Suka, Jaroslava Krčka a Vítězslava Nováka; Otakal Brousek ml. se ujme slova. O další dva dny později se uskuteční komorní koncert Mladí mladým. Jedná se o představení posluchačů smyčcového oddělení brněnské konzervatoře a laureátů soutěží a na programu bude Haydn či Dvořák. Toto i všechna zbylá vystoupení se konají již na půdě konzervatoře. Na kurzisty přijde řada 26. srpna i na závěrečném koncertě festivalu 27. srpna, který obstarají Moravský komorní orchestr pod vedením houslisty Richarda Kružíka a Orchestr účastníků brněnských smyčcových kurzů, který řídí Eva Bublová.

 

2023-08-20-Brno-smycove-kurzy-02

 

K programu kurzů: Hlavní jejich náplní jsou individuální konzultace, zaměřené na úspěšné rozehrání po prázdninovém odpočinku pod vedením profesorů brněnské konzervatoře. Dále je v plánu hra v orchestrech pod vedením Evy Bublové. Uměleckým hostem letošních kurzů je zmíněný Leoš Čepický, jehož masterclass bude k pasivní účasti přístupná všem účastníkům kurzů. Frekventanti mohou samozřejmě navštívit všechny koncerty festivalu Netradiční hudební večery a pro účastníky je připraven také relaxační program pro účastníky se zaměřením na aktivní odpočinek po cvičení a rehabilitační cvičení. Zájemci-pedagogové mají také možnost metodických konzultací. Lektory letošního jedenáctého ročníku kurzů jsou ve hře na housle Jiří Besperát, Štěpán Graffe, Magdalena Graffová, Richard Kružík, Jiří Novotný, Jiří Pospíchal, Mária Pšenicová, Ivana Víšková a Vítězslav Zavadilík. Při lekcích hry na violu se přihlášení setkají s Miroslavem Kovářem, Emilem Machainem a Janem Řezníčkem. Hru na violoncello učí Věra Bartoníčková, Václav Horák, David Hrubý, Břetislav Vybíral a Miroslav Zicha a kontrabas Miloslav Jelínek a Martin Šranko.

 

2023-08-20-Brno-smycove-kurzy-03

 

Foto: Facebook / Klub přátel smyčcového oddělení brněnské konzervatoře

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.