středa, 16 srpen 2023 09:21

Čtyři setkání s hudbou jako součást brněnských klavírních kurzů

Autor:

Zahajovací koncert festivalu Čtyři setkání s hudbou při devátém ročníku brněnských klavírních kurzů Prázdninové rozehrávání se uskuteční 20. srpna. Na koncertě pedagogů Konzervatoře Brno zazní v koncertním sále Leoše Janáčka (Lužánecká ul.) výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních v provedení mezzosopranistky Jany Hrochové. Druhé „setkání s hudbou“ se koná o dva dny později 22. srpna, kdy se na stejném místě představí absolventky Konzervatoře Brno.

 

2023-08-16-Jana-Hrochova-01

 

Kurzy Prázdninové rozehrávání se konají v prostorách Konzervatoře Brno. Jsou určeny nejen mladým klavíristům všech výkonnostních kategorií, budoucím profesionálům i nadšeným amatérům, ale i jejich pedagogům a rodičům. Jejich cílem je mimojiné povzbuzení zájmu žáků před začátkem školního roku. Náplň kurzů tvoří čtyři individuální klavírní lekce pod vedením odborného lektora, sborový zpěv, cvičení „jóga pro hudebníky“, dále tzv. „varhany na zkoušku“ či „cembalo na zkoušku“ a exkurze spojená s kulturou města Brna. Novinkou letošního ročníku klavírních kurzů je otevření Janáčkovy dílny pro víceruční hru – koutku komorní hudby, kde se mladí pianisté seznámí s klavírní tvorbou současných českých skladatelů pro tři, čtyři, šest i osm rukou.

Zahajovací koncert festivalu Čtyři setkání s hudbou v podání pedagogů Konzervatoře Brno přinese díla skladatelů Haydna, Rachmaninova, Janáčka, Martinů, Ravela, Fibicha, Mrkose a Šostakoviče. A kromě pěvkyně Hrochové své umění prokážou klavíristé Petr Feldmann, Pavla Reiffersová, Stanislav Slavíček a Tomáš Krejčí. Druhý koncert festivalu pak zastanou Kamila Ozerová, Melanie Šohajová, Tamara Bláhová, absolventky brněnské konzervatoře. Zahrají poměrně mladé skladby, nejstarší pochází z devatenáctého století. Konkrétně přednesou díla autorů Skrjabina, Chopina, Janáčka, Suka a Rachmaninova.

 

Foto: Marek Olbrzymek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.